Ceramika budowlana znana jest od bardzo dawna. Inwestorzy cenią ją za wysoką wytrzymałość oraz dobre właściwości izolacyjne. Na rynku pojawiają się też nowoczesne wersje tego produktu. Mowa oczywiście o ceramice poryzowanej.

    Pustaki produkowane w tej technologii wyróżniają się jeszcze lepszymi właściwościami od wersji klasycznej. Dlatego też są obecnie jednym z chętniej wybieranych materiałów budowlanych. Szczególnie często decydują się na nie osoby, które w planach mają budowę domów energooszczędnych. Sprawdź, dlaczego warto zainwestować w ten materiał budowlany.

Jak produkowane są nowoczesne pustaki ceramiczne?

    Nowoczesna ceramika budowlana, w porównaniu do klasycznych materiałów tego typu, ma lepsze parametry. Dzieje się tak dlatego, że do procesu produkcji dodawany jest jeszcze jeden etap. Przed uformowaniem i wypaleniem cegieł, do gliny dodawana jest mączka drzewna lub trociny. W czasie wypalania w bardzo wysokiej temperaturze w ich miejscu powstają mikropory. To powoduje, że pustak – przy takich samych wymiarach co ten wypalany w tradycyjny sposób – ma mniejszą wagę i o wiele lepszą izolacyjność cieplną. Dzięki temu z tego materiału buduje się szybciej i jednocześnie charakteryzuje się on bardzo dobrymi parametrami, które nie zmieniają się w czasie kolejnych lat użytkowania.

Dlaczego warto wykorzystać pustaki
ceramiczne do budowy domu?

    Pustaki ceramiczne wyróżniają się przede wszystkim wysoką odpornością na uszkodzenia, a także działanie czynników zewnętrznych. Wskazuje się na ich niską nasiąkliwość. Dzięki temu ściany, które są z nich wznoszone, nie wilgotnieją, a co za tym idzie – zmniejsza się znacznie ryzyko tego, że rozwią się na nich pleśni czy grzyby. Jest to bardzo ważne, gdyż te mikroorganizmy mogą niekorzystnie wpływać nie tylko na kondycję budynku, ale także zdrowie osób, które w nim na co dzień przebywają.

Wspomnieliśmy, że pustaki ceramiczne charakteryzują się wysoką termoizolacyjnością. W połączeniu z odpowiednio dobranym materiałem na pokrycie dachu oraz elementami, takimi jak stolarka okienna i drzwiowa, pozwalają na zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego budynku. Wiąże się to z optymalizacją wydatków na utrzymanie domu. Pustaki te mają też dobrą izolację akustyczną.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat pustaków ceramicznych?

    Na przestrzeni ostatnich lat wokół poryzowanych pustaków ceramicznych narosło kilka błędnych opinii. Wiele osób zastanawia się, jak dokonać montażu w ścianach z nich stawianych i czy jest to w ogóle możliwe. Jak się okazuje, również w takich ścianach możliwy jest montaż np. wiszących półek. Trzeba jedynie pamiętać o tym, żeby dobrać system mocowania do materiału, z jakiego wykonana jest powierzchnia, w której będzie wykonany montaż. Najlepiej poradzić się producenta, jaki system mocowania zaleca do danego materiału. Istotny jest tutaj także ciężar wieszanego przedmiotu – jego ustalenie znacznie ułatwi dobór kotew potrzebnych do montażu.