Mięta to jedna z najstarszych roślin leczniczych świata. Obecnie wyróżnia się około 30 jej gatunków. Które mam w ogrodzie i co możemy zrobić z mięty?

Mięta to roślina z rodziny jasnotowatych o właściwościach prozdrowotnych. Jest wykorzystywana w medycynie, zielarstwie i kuchni zarówno w formie świeżej, jak i suszonej.

Mięta może stanowić także ozdobę naszych balkonów i tarasów. Należy jednak pamiętać, że roślina ta bardzo szybko się rozrasta. Warto zrobić zapory dla korzeni, aby zminimalizować jej ekspansję.

Historia mięty

Mięta była znana już medycynie chińskiej, a także wykorzystywana przy balsamowaniu zwłok przez Egipcjan. Wzmianki o niej możemy znaleźć w papirusie Ebersa, mitologii greckiej oraz w Nowym Testamencie.

Greckie mity głoszą, że Hades uwiódł nimfę Minte, która następnie została przemieniona w roślinę przez zazdrosną żonę boga podziemnego świata zmarłych, Persefonę.

W starożytnym Rzymie uważano, że mięta pobudza do myślenia, dlatego na skroniach uczniów rzymskich filozofów często można było zobaczyć tę roślinę.

Hipokrates, Paracelsus i Awicenna stosowali ją do leczenia pryszczy i ropni. Była także stosowana na wymioty, bóle głowy, a nawet używana w leczeniu żółtaczki.

Jakie odmiany mam w swoim ogrodzie?

Mięta pieprzowa (łac. Mentha piperita) jest najbardziej znaną odmianą mięty. Charakteryzuje się silnym, orzeźwiającym, mentolowym zapachem. Jej uprawa jest prosta, gdyż roślina ta jest mało wymagająca oraz zimoodporna.

Mięta limonkowa (łac. Mentha piperita f. citrata Lime) ma jasnozielone liście o cytrynowo-miętowym zapachu. Rośnie praktycznie w każdych warunkach, więc sprawdzi się w doniczkach na tarasie oraz na ziołowych rabatach.

Mięta w kuchni

Jak można wykorzystać miętę w kuchni? Pierwsza moja myśl to jako dodatek do wody w gorące dni. Druga – jako napar z suszonych liści na dolegliwości żołądkowe. Istnieje oczywiście mnóstwo pomysłów na wykorzystanie tej rośliny podczas gotowania.

Jednym z przepisów na dania z miętą jest potrawa, którą podaję z grillowanym mięsem lub makaronem. Mam na myśli cukinię z miętą. Jeśli nie znacie tego przepisu, to polecam go wypróbować (PRZEPIS). Roślina fantastycznie komponuje się z delikatnym warzywem.

Przepis na lemoniadę z miętą

Składniki:
1,5 l wody
2 cytryny
50 g cukru trzcinowego
10 g liści mięty
kostki lodu wedle uznania

Cytryny pokroić w mniejsze kawałki. Do blendera lub Thermomixa dodać cytryny, miętę, cukier i połowę wody. Całość zblendować. Następnie dodać pozostałą wodę. W upalne dni podawać z dużą ilością lodu.

Lemoniadę z mięty możesz podawać z kostkami lodu podczas letnich upałów. Świetnie sprawdza się także podczas grillowania.

Wpis zawiera linki afiliacyjne.