Cegła jest materiałem, który od wieków jest używany do budowy domów. Mnie najbardziej kojarzy się z domem rodzinnym, gdzie cała elewacja jest z czerwonej cegły. W ostatnich latach czerwona cegła wkroczyła także do środka domów i coraz chętniej wykorzystujemy ją do stworzenia niebanalnych wnętrz.

Mój dom rodzinny zbudowano z czerwonej cegły produkowanej w fabryce, która mieści się niedaleko mojego miejsca zamieszkania. Bardzo lubię tą surową elewację i mam nadzieję, że mimo sugestii niektórych, by otynkować dom, pozostanie taka na zawsze. Uważam, że cegła jest surowcem ponadczasowym i mimo, że jest jednym z najstarszych materiałów, to moda na nią nie przeminie.

W nowym domu postanowiłam wykorzystać cegłę wewnątrz i nawiązać w ten sposób do mojego domu rodzinnego. Pierwszym miejscem w domu, w którym postanowiłam położyć cegłę na ścianie jest wiatrołap. Miejsce to było do tej pory smutne i bez wyrazu. Cegła sprawiła, że zrobiło się przytulniej i z charakterem.

Wybór cegły

Wybór cegły wbrew pozorom nie jest taki prosty. Musimy pamiętać o tym, że kolor cegły na zdjęciu może różnić się w rzeczywistości, dlatego warto zamówić próbki.

Po przygotowaniu projektu aranżacji wiatrołapu zamówiłam kilka próbek cegieł, między innymi cegłę staropolską jasną, klasyczną, bieloną i gotycką z oferty sklepu Elkamino Dom. W pierwszej chwili spodobała mi się cegła bielona. Jestem miłośniczką białych wnętrz, więc ten wybór był dla mnie oczywisty 🙂 Jednak im dłużej myślałam i przyglądałam się cegłom wiedziałam, że lepiej wybrać bardziej naturalną cegłę, taką która przypomina cegłę na moim domu rodzinnym. Wybór padł więc na cegłę staropolską jasną.


Układanie cegły

Układnie ceglanych płytek dla fachowców to żaden kłopot, ale co jeśli zechcemy ułożyć je sami? Damy radę! Ułożyłam samodzielnie płytki na ścianie, a następnie je zafugowałam. Pamiętajcie, że nie jesteście fachowcami, może wyjdzie krzywo, może coś pójdzie nie tak, ale mogę Wam zagwarantować, że satysfakcja z wykonanej pracy będzie ogromna 🙂

Samo układanie cegły zajęło mi niecałe 3 dni. Fugowanie wykonywałam etapami, gdy miałam wolną chwilę, więc trudno mi powiedzieć ile czasu zajęło.

Co jest potrzebne by ułożyć cegłę:

  • cegły
  • klej
  • fuga
  • packa do nakładania kleju
  • dystans do fugi
  • wiadro
  • mieszadło do kleju/fugi
  • fugownica
  • kielnia
  • grunt do ściany
  • woda
  • rękawice ochronne
  • papier lub folia ochronna do zabezpieczenia podłogi

Przygotowanie ściany

Po pierwsze trzeba przygotować ścianę. Ściana musi być sucha, odtłuszczona, nie może być na niej żadnych luźnych części (odpadającego tynku, czy farby). Powierzchnię najlepiej pomalować impregnatem wiążącym.

Przygotowanie kleju jest bardzo proste. Na opakowaniu mamy podaną proporcję w jakiej należy go rozrobić. Worek suchego kleju ma 25 kg, ale ja przygotowywałam sobie po 3 kg kleju. Dzięki temu wykorzystałam cały klej i nie wyrzucałam resztek.

Suchy klej przesypujemy do wiadra, wlewamy wodę i mieszamy. Do mieszania użyłam zwykłego mieszadła, które można kupić w markecie budowlanym lub na allegro oraz wkrętarki. To proste jak przygotowywanie kremu do ciasta 🙂

Układnie cegły

Gdy przygotujemy klej możemy zacząć układnie cegły na ścianie. Są dwa sposoby, pierwszy to nakładanie kleju bezpośrednio na ścianę za pomocą szpachelki z grzebieniem . Drugi to nakładanie kleju na cegłę. Dla mnie wygodniejszy był drugi sposób, choć fachowcy uważają, że pierwszy jest lepszy.

Nakładając klej bezpośrednio na cegłę układałam ją rzędami, nie musiałam się martwić, że nałożę klej na zbyt duży fragment ściany, a coś przerwie mi układanie i nie dokończę pracy. Pamiętajmy, że mam dziecko i wołanie „mamo” podczas mojej pracy to coś zupełnie normalnego 🙂

Po miesiącu cegła się trzyma, nic nie odpada, nie słychać pustego dźwięku, gdy pukam w płytki, więc uważam, że mój sposób jest równie dobry, co polecany przez fachowców 😉

Po ułożeniu jednego rzędu czas na drugi, by zachować jednakowe odstępny między cegłami użyłam listwy dystansowej o wymiarach 10×10 mm, którą również możecie znaleźć w sklepach budowlanych lub na allegro. Warto kupić 3-5. Zamiast listwy możecie użyć też krzyżyków dystansowych.

Docinanie płytek możesz wykonywać za pomocą pilarki i tarcz do kamienia lub betonu. Jeśli jednak zależy Ci na bardziej naturalnej i nierównej krawędzi wystarczy naciąć płytkę od lewej strony, a następnie ją przełamać. Ja wykorzystałam zwykły nóż z piłką, młotek, a także obcęgi. Czasem wystarczą najprostsze rozwiązania.

W zasadzie to wszystko jeśli chodzi o układnie cegły. Praca ta jest przyjemna i nie wymaga siły, za to cierpliwości już tak. Możemy przejść do fugowania. Niektórzy uznali, że może zostać też bez fugi, ale dla mnie brakowało wykończenia.

Fugowanie

Samo układanie cegły jest bardzo przyjemne, dla mnie było wręcz relaksujące. Dużo Obserwatorów na Instagramie straszyło, że najgorsze jest fugowanie. Nie zniechęcajcie się, to wcale nie jest takie ciężkie zadanie. Wystarczy się odpowiednio przygotować i uzbroić w cierpliwość.

Do fugowania potrzebna jest oczywiście fuga i narzędzia, które pomogą nam ją nałożyć pomiędzy cegły. Możecie kupić specjalny zestaw do spoinowania, w skład którego wchodzi fugownica lub wykorzystać rękaw cukierniczy. Po nałożeniu masy w szczeliny wygładzamy powierzchnię kielnią do fugowania . Zauważyłam, że po nałożeniu fugi dobrze jest odczekać 10-15 minut i dopiero wyrównywać ją kielnią.

Impregnacja

Cegłę możemy zaimpregnować, jednak ja na razie nie zdecydowałam się na ten krok. Podoba mi się surowy wygląd ściany. Cegła się nie obsypuje, więc nie widzę powodu, by ją impregnować.

Koszt

Wielu Obserwatorów na IG pytało o koszt tego projektu. Dlatego poniżej znajdziecie podsumowanie. Moja ściana ma szerokość 295 cm, wysokość 300 cm. Na wyłożenie jej cegłą zużyłam niecałe 16 opakowań płytek, 15 kg fugi, niecałe 25 kg kleju, do tego należy doliczyć koszt akcesoriów.

Cegła: 915 zł
Klej: 45 zł
Fuga: 73 zł
Listwy dystansowe: 9 zł
Kielnia: 6 zł
Fugownica: 112 zł
Razem: 1160 zł

Efekt końcowy

Efekt końcowy jest piękny, ściana nabrała charakteru. Po wejściu do domu widzę ceglaną ścianę i uśmiech pojawia się na mojej twarzy. Satysfakcja z samodzielnie ułożonej cegły jest ogromna.

PS. Jeśli macie w domu dziecko, które zostawia w wiatrołapie piłki, paletki lub inne zabawki z dworu, to polecam Wam postawić duży kosz przy drzwiach. Można w nim przechowywać nie tylko zabawki, ale też parasole, smycz dla psa, itp.

lustro gieradesign.pl lampa lampy.pl wazon garneczki.pl taca bymalkaart.pl patera millihome.pl świeca Pepco

Wpis zawiera linki afiliacyjne.

Cieszę się, że porady, które publikuję na blogu i Instagramie pomogły Ci urządzić mieszkanie lub odnowić meble. W podziękowaniu możesz postawić mi wirtualną kawę: KUP KAWĘ