Oleander pospolity (Nerium oleander) możemy spotkać nie tylko podczas śródziemnomorskich podróży, ale także na polskich balkonach i tarasach. Jak uprawiać i pielęgnować oleandry?

Oleandry kojarzą mi się z Grecją, to tam widziałam je najczęściej i najliczniej. Możemy je spotkać niemal na każdym kroku spacerując greckimi uliczkami, czy zbaczając w mniej turystyczne miejsca na wyspie. Pamiętam, że jadąc z Hersonisos chyba do Ajos Nikolaos (Kreta) po obu stronach drogi rosły białe oleandry. Widok był piękny. Okazało się, że rosną tam nie bez przyczyny. Zostały posadzone wzdłuż dróg, by odstraszyć zwierzęta, które wchodziły pod jadące auta powodując wypadki. Silny zapach roślin je odstrasza.

Trzeba pamiętać, że jest to roślina trująca dlatego nasze domowe zwierzaki i przede wszystkim dzieci nie powinny ich spożywać.

Uprawa i wymagania

Olenadry lubią ciepłe i słoneczne stanowiska. W okresie letnim możemy postawić je na balkonie lub tarasie. W okresie letnim rośliny te wymagają temperatury 18-20°C.

W okresie spoczynku jedynie 4-6°C. Należy przy tym pamiętać, by pomieszczenie było jasne, a podlewanie umiarkowane.

Ziemia w doniczce powinna być żyzna o PH obojętnym lub lekko zasadowym. Możemy stosować mieszankę ziemi gliniastej, torfu i piasku.

Pielęgnacja – podlewanie i nawożenie

Należy pamiętać o systematycznym podlewaniu i nawożeniu oleandra. W ciepłe dni należy podlewać roślinę raz lub dwa razy dziennie, tak by ziemia w doniczce była zawsze wilgotna.

Gdy roślina zacznie zrzucać pąki może to być oznaka zbyt zimnej wody! Oleander nie lubi deszczu, dlatego warto postawić go pod zadaszeniem. Nie zraszamy liści, ani kwiatów.

Od maja do września warto nawozić roślinę. Raz w tygodniu możemy zastosować dedykowany nawóz (np. COMPO)

Przycinanie

Raz w roku należy przyciąć roślinę, dzięki czemu wierzchołki lepiej się rozrosną. Starsze rośliny (po około 4 latach) mogą wymagać cięcia jedynie w celu odmłodzenia rośliny.

Pamiętaj by zabieg wykonywać w rękawiczkach, pod żadnym pozorem nie dotykać ust ani oczu. Ściętych pędów nie pal w kominku czy ognisku, gdyż ich dym jest także trujący!

Przesadzanie

Oleandrów nie sadzimy do gruntu, gdyż w naszym klimacie nie przetrwają zimy. Zmieniając donicę pamiętajmy o tym, by była nieco większa. Możemy kupić gotową ziemię, np. compo sana.

Starszym roślinom wystarczy wymienić górną warstwę podłoża i zrezygnować z przesadzania. Mając spore drzewko będzie nam je trudno podnieść.

Kiedy wystawić oleandra na taras?

Najlepszy czas na wystawienie rośliny na dwór będzie połowa maja, gdy minie ryzyko przymrozków.


Oleander to roślina trująca, która zawiera glikozyd – oleandrynę. Spożycie liści lub innych części rośliny może spowodować ciężkie zatrucie, a nawet śmierć.

Wpis zawiera linki afiliacyjne.