Kawa to drugi najpopularniejszy napój po wodzie, a we wrześniu obchodzimy nawet światowy dzień tego napoju. Jakie gatunki kawy znamy i po które z nich najchętniej sięgamy?

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) uznaje, że umiarkowane picie kawy nie ma negatywnego wpływu na nasze zdrowie. Wypicie maksymalnie 3-5 filiżanek kawy dziennie uznawane jest za umiarkowane spożywanie tego napoju. Ja pijam zwykle 2 lub trzy filiżanki kawy, więc mieszczę się w dopuszczalnym limicie 😉

O kawie krąży wiele mitów. Spróbujmy obalić niektóre z nich:

FAŁSZ

  • czarna kawa odwadnia – to fałsz! Według badań picie umiarkowanej ilości kawy przyczynia się do dostarczenia organizmowi płynów i nie prowadzi ani do odwodnienia, ani dużej utraty płynów ustrojowych. Czarna kawa składa się w ponad 95% z wody.

  • picie kawy uzależnia – to również niepotwierdzona informacja. Zawarta w kawie kofeina nie pobudza obszaru mózgu odpowiedzialnego za uzależnienia. Żadne z przeprowadzonych badań nie potwierdziło uzależniających właściwości kawy.

  • kawa wypłukuje magnez – mity mówiące o tym, że kawa wypłukuje magnez wzięły się stąd, że ma on akrótkotrwałe działanie moczopędne i rzekomo w ten sposób z naszego organizmu pozbywamy sie magnezu. Natomiast warto dodać, że kawa jest źródłem magnezu – zawiera go 8 mg w 100 ml.

PRAWDA

  • kawa zwiększa koncentrację – kawa zawiera kofeinę, która działa pobudzająco i stymulująco. Umiarkowane spożycie kawy pomoże nam zwiększyć skupienie uwagi.

  • kawa ma mało kalorii – wartość energetyczna kawy to zaledwie 1-2 kcal na 100 ml. Mówimy tu oczywiście o kawie czarnej. Ta z mlekiem, cukrem czy śmietanką ma znacznie wyższą wartość kaloryczną.

  • kawa jest owocem- to prawda! Kawa jest owocem krzewu kawowca. Choć potocznie o kawie mówimy ziarno, jest to jednak owoc, a dokładnie jagoda!

_________________________________________________________________________________________________

NAJPOPULARNIEJSZE GATUNKI KAWY

Najstarszym i najbardziej popularnym gatunkiem kawy jest Arabika pochodząca z Etiopii. Kawa ta może być uprawiana w różnych regionach świata, przy czym najwięcej plantacji spotkać można na terenie Afryki oraz Azji.

Arabikę cenią sobie osoby lubiące lekko kwaskowatą kawę o czekoladowym lub korzennym posmaku. Ma łagodny smak, wspaniały aromat i niską zawartość kofeiny (0,9-1,4%).

Na drugim miejscu znajduje się kawa Robusta, którą odkryto dopiero w XIX wieku. Plantacje Robusty cieszą się popularnością wśród producentów kawy, gdyż jej ziarna sa wyjątkowo odporne na zmiany klimatyczne.

Smak tej kawy jest specyficzny : ostry i gorzki. W Robuście zawartość kofeiny jest większa niż w Arabice i waha się w przedziale 1,8-4%.

W sklepach najczęściej spotykamy mieszanki Arabiki i Robusty. Dzieję się tak dlatego, że Klienci chętniej sięgają po mieszanki po pierwsze ze względu na cenę – sama Arabika jest dość droga, po drugie dlatego, że Robusta jest zbyt mocna i gorzka.

Arabika i Robusta to najbardziej znane odmiany kawy, jednak oprócz nich istnieje jeszcze wiele innych gatunków. Znacie odmiany: Liberica, Gwatemala Antiqua, Jamajka Blue Montain?

_________________________________________________________________________________________________

Warto próbować różnych kaw, by znaleźć kompozycję smakową najlepszą dla naszego podniebienia.

Wpis zawiera linki afiliacyjne.