Kawa to drugi najpopularniejszy napój po wodzie, a we wrześniu obchodzimy nawet światowy dzień tego napoju. Jakie gatunki kawy znamy i po które z nich najchętniej sięgamy?

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) uznaje, że umiarkowane picie kawy nie ma negatywnego wpływu na nasze zdrowie. Wypicie maksymalnie 3-5 filiżanek kawy dziennie uznawane jest za umiarkowane spożywanie tego napoju. Ja pijam zwykle 2 lub trzy filiżanki kawy, więc mieszczę się w dopuszczalnym limicie 😉

O kawie krąży wiele mitów. Spróbujmy obalić niektóre z nich:

FAŁSZ

  • czarna kawa odwadnia – to fałsz! Według badań picie umiarkowanej ilości kawy przyczynia się do dostarczenia organizmowi płynów i nie prowadzi ani do odwodnienia, ani dużej utraty płynów ustrojowych. Czarna kawa składa się w ponad 95% z wody.

  • picie kawy uzależnia – to również niepotwierdzona informacja. Zawarta w kawie kofeina nie pobudza obszaru mózgu odpowiedzialnego za uzależnienia. Żadne z przeprowadzonych badań nie potwierdziło uzależniających właściwości kawy.

  • kawa wypłukuje magnez – mity mówiące o tym, że kawa wypłukuje magnez wzięły się stąd, że ma on akrótkotrwałe działanie moczopędne i rzekomo w ten sposób z naszego organizmu pozbywamy sie magnezu. Natomiast warto dodać, że kawa jest źródłem magnezu – zawiera go 8 mg w 100 ml.

PRAWDA

  • kawa zwiększa koncentrację – kawa zawiera kofeinę, która działa pobudzająco i stymulująco. Umiarkowane spożycie kawy pomoże nam zwiększyć skupienie uwagi.

  • kawa ma mało kalorii – wartość energetyczna kawy to zaledwie 1-2 kcal na 100 ml. Mówimy tu oczywiście o kawie czarnej. Ta z mlekiem, cukrem czy śmietanką ma znacznie wyższą wartość kaloryczną.

  • kawa jest owocem- to prawda! Kawa jest owocem krzewu kawowca. Choć potocznie o kawie mówimy ziarno, jest to jednak owoc, a dokładnie jagoda!

_________________________________________________________________________________________________

Warto próbować różnych kaw, by znaleźć kompozycję smakową najlepszą dla naszego podniebienia.

Wpis zawiera linki afiliacyjne.