Często pytacie o opinię na temat mebli kuchennych z IKEA. W tym wpisie odpowiadam na Wasze pytania.

_________________

Czy jestem zadowolona z mebli IKEA?

    Generalnie tak. Mogę  doczepić się kilku szczegółów ale jeśli oczekujesz prostej odpowiedzi to polecam meble kuchenne marki IKEA.

    Po pierwsze meble są bardzo dobrej jakości. Wybrałam fronty lakierowane z serii BODBYN i po kilku latach użytkowania nic się z nimi nie dzieje. Są dwa małe wgniecenia powstałe z naszej winy. Uderzyliśmy ostrym narzędziem i wgnietliśmy lakier. Uważam jednak, że to całkowicie nasza wina a nie kiepski lakier. Serio, mocno rąbnęliśmy w meble 😀

    Po drugie wszystkie szuflady chodzą idealnie. Nic się nie zacina, prowadnice działają tak jak na samym początku. Podobno IKEA korzysta z systemu Blum.     Minusem jest front zmywarki. Kupując zmywarkę innej marki niż IKEA niestety skazani jesteśmy na dość dziwny system montażu frontu. Zanim doszliśmy jak go przymocować obejrzeliśmy filmik na YouTube 😀 Proponuję kupić zmywarkę wraz z meblami i wtedy nie ma kłopotu.

     Jak widzicie wybrałam w większości szuflady a nie szafki. To był dobry wybór. Szuflady sprawdzają się rewelacyjnie do przechowywania wszystkiego! Gdy je wysuniemy widzimy co w nich jest. Zawartość szafek, zwłaszcza ta najgłębsza często pozostaje tajemnicą 😀   Szafka narożna jest z systemem UTRUSTA czyli wysuwanymi półkami (potocznie nazywane nerkami). Plusem jest to, że po wysunięciu widzimy całą zawartość szafki. Ja jednak jeszcze nie zorganizowałam tej przestrzeni tak by rzeczy nie przewracały się za każdym razem gdy wysuwam półki 😀 Obiecuję poprawę 😉    Niewątpliwym atutem mebli IKEA jest dostępność od ręki. Jeśli masz przygotowany projekt kuchni w planerze IKEA odpalasz go w sklepie a oni przesyłają informację do magazynu co mają dla Ciebie przygotować.


Jak zaprojektować kuchnię z IKEA?

    Na stronie IKEA jest dostępny planner, w którym tworzymy pomieszczenie o konkretnych wymiarach, wstawiamy okna i drzwi a następnie meble według własnego uznania.

   Nie jestem pewna jak wygląda to teraz ale gdy kilka lat temu kupowaliśmy nasze meble to w przypadku gotowego projektu konsultacje z pracownikiem IKEA były bezpłatne a jeśli chcielibyśmy aby pracownik zaprojektował kuchnię od podstaw to taka usługa była płatna.


Czy montaż mebli jest trudny?

    Montaż jest prosty. Pewnie znacie instrukcje do mebli IKEA. Wszystko pokazane na obrazkach. Nam złożenie całej kuchni zajęło chyba tydzień. Michał robił to popołudniami. Michał ostatnio powiedział, że drugi raz by tego nie robił 😀 Mieliśmy ponad 100 kartonów. 


Jakie blaty wybraliśmy i czy jestem zadowolona?

    Wybraliśmy blat MÖLLEKULLA. Zabawne bo myślałam, że jest to dębowy blat a w domu okazało się, że to fornir. Warstwa dębu to kilka minimetrów, cena jak za dąb 😉 Tego wyboru żałuję głównie dlatego, że moglibyśmy mieć blat z drewna w podobnej cenie. Od razu zaznaczę, że mój teść jest stolarzem 🙂

    Drewniany blat jest trudny w utrzymaniu i nawet ja tak uważam! Gotuję mało, sprzątam w trakcie przygotowywania posiłków, nic nie leży na blacie, korzystam z podkładek, olejujemy blat co kilka miesięcy. Niestety po 3 latach w niektórych miejscach pociemniał, zwłaszcza przy zlewie. Drugi raz bym go nie wybrała.Jak się sprawdza zlew ceramiczny?

    Zlew ceramiczny bardzo lubię. Często pytacie czy się rysuje i czy żółknie. Faktycznie na dnie jest lekko porysowany ale w niczym mi to nie przeszkadza, nie rzuca się w oczy. Nie zmienił koloru – jest biały. Czyszczę go na szybko płynem do mycia naczyń a od czasu do czasu Cilit Bankiem 🙂

   Wiecie czego się bałam decydując się na zlew ceramiczny? Tego, że będę tłukła naczynia. Na szczęście okazało się, że niewiele zbiłam odkąd go mam 🙂


Czy zdecydowaliśmy się na sprzęty AGD z IKEA?

    Odpowiedź brzmi nie 🙂 Żaden ze sprzętów w naszej kuchni nie jest marki IKEA. Decyzja była podyktowana głównie ceną. Sprzęty, które kupiliśmy były tańsze. IKEA nie ma dużego wyboru a w tamtym czasie chciałam sprzęty kuchenne w stylu retro.


Czy meble są białe?

    Fronty nie są białe. Seria BODBYN jest w kremowym kolorze.

     Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na pytanie dotyczące mebli kuchennych z IKEA zostaw je proszę w komentarzu. Postaram się odpowiedzieć 🙂