Post o malowaniu drzwi jest jednym z najczęściej czytanych przez Was na blogu. Mimo upływu kilku lat wciąż budzi ogromne zainteresowanie. Cieszę się, że szukacie inspiracji by samodzielnie odnowić meble i inne elementy w domu. 

Kiedy malowałam drzwi z okleiny nie miałam w perspektywie rychłego remontu i wymiany tychże drzwi, dlatego postanowiłam je pomalować. Dziś białe drzwi są bardzo modne i dostępne niemal w każdym markecie budowlanym.

    Odnawianie drzwi zaczęłam od zmatowienia powierzchni, dokładnego umycia ich i odtłuszczenia. Szybki okleiłam taśmą malarską. Następnie pomalowałam listwy wokół szyb pędzlem a większe powierzchnie wałkiem. Użyłam emalii akrylowej do drewna i metalu – Supermal od Śnieżki (biały mat).Po odczekaniu ok. 2 godzin zabrałam się za kolejną warstwę. Zanim jednak zaczniecie malować przeciągnijcie pierwszą warstwę papierem ściernym. Bardzo delikatnie, jakbyście miziali ukochaną osobę 😉 Pozwoli to na usunięcie pyłów, nierówności oraz zapewni lepszą przyczepność kolejnej warstwy. 

Nie zabezpieczam powierzchni lakierem, gdyż nie lubię połysku. Wypróbowałam różne lakiery, które powinny być matowe a efekt finalny i tak nie był zadowalający bo powierzchnia błyszczała.

Jak pomalować drzwi pokryte okleiną meblową?

1. Umyj drzwi płynem do naczyń i osusz.

2. Matowienie powierzchni – możesz użyć do tego szlifierki i papieru o gramaturze 120. Pamiętaj by zrobić to delikatnie by nie uszkodzić okleiny.

3. Oczyść powierzchnię z pyłu powstałego podczas szlifowania.

4. Odtłuść powierzchnię za pomocą np. benzyny ekstrakcyjnej.

5. Zabezpiecz elementy, których nie chcesz pomalować, np. szybki.

6. Pomaluj listwy i trudno dostępne miejsca pędzlem.

7. Równe powierzchnie pomaluj za pomocą wałka gąbkowego.

8. Odczekaj aż pierwsza warstwa wyschnie.

9. Przetrzyj drzwi papierem ściernym o gramaturze 120. Bardzo delikatnie. Tylko by usunąć ewentualne zabrudzenia, pyłki czy zgrubienia.

10. Pomaluj kolejną warstwę. 

Zabezpiecz szyby i inne elementy taśmą malarską. Dzięki temu nie będziesz musiał szorować tych elementów, których nie chcesz pomalować.


Listwy i miejsca trudno dostępne lub wypukłe pomaluj za pomocą pędzla.


Płaskie powierzchnie pomaluj wałkiem gąbkowym. Pamiętaj by nie nakładać zbyt dużej ilości farby. Powstaną zacieki lub efekt „gęsiej skórki”. Nadmiar farby z wałka odsącz na kuwecie. Malowanie suchym wałkiem to też kiepski pomysł. Powstają wówczas smugi i prześwity.Ościeżnice odnów w ten sam sposób co drzwi. Jeśli są wykonane z drewna jak w tym przypadku postaraj się by jak najdokładniej usunąć lakier. Bardzo często pozostawienie lakieru powoduje powstanie żółtych plam. Farba wchodzi w reakcję z lakierem. Tego chcemy uniknąć.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA:  •  jaką farbą pomalować drzwi w okleinie?

Emalia akrylowa Supermal Śnieżka to farba, której ja użyłam podczas tej metamorfozy. Idealnie kryje, szybko schnie, nie śmierdzi, nie żółknie. Stosuję ją od kilku lat i jak do tej pory nie znalazłam lepszej.

  • czy farba nie odpryskuje?

Jeśli odpowiednio przygotujemy powierzchnię przed malowaniem to farb nie powinna odpryskiwać. Oczywiście wyjątkiem jest walenie młotkiem lub zabawkami dzieci 😉 Możliwe jest także przecieranie farby jeśli drzwi nie są dobrze dopasowane do ościeżnic.


  • czy farba nie żółknie?

Farba, której ja użyłam nie żółknie. Pomalowałam nią wiele mebli w domu oraz domek ogrodowy. Żadna z tych rzeczy nie zżółkła mimo upływu lat i wpływu warunków atmosferycznych.

  • ile farby potrzeba by pomalować drzwi?

Jedna puszka farby o pojemności 800 ml w zupełności wystarczy by pomalować jedną parę drzwi z ościeżnicą. 


UWAGI:


1. Nigdy nie zrywaj okleiny z drzwi. To co znajdziesz pod spodem będzie nierówne i paskudne.

2. Podczas szlifowanie nie uszkodź okleiny.

3. Nie nakładaj dużej ilości farby. Powstanie „gęsia skórka”.

4. Nie maluj suchym wałkiem. Mocz wałek częściej i odprowadzaj nadmiar farby na kuwecie.

5. Nie bój się. Skoro drzwi Ci się nie podobają to warto spróbować je odnowić.

Pozdrawiam,
Ania