Jeden z naszych ulubionych napojów, kawa, jest zaliczany do najważniejszych towarów handlowych na świecie. Według danych CBOS 60% Polaków pije go co najmniej raz dziennie! Sprawdź, co ciekawego wiemy jeszcze o kawie.

W sklepach najczęściej spotykamy mieszanki arabiki i robusty. Klienci sięgają po nie chętniej po pierwsze ze względu na cenę (pierwszy rodzaj kawy jest dość drogi), a po drugie dlatego, że drugi z wymienionych typów jest zbyt mocny i gorzki.

Jaka jest różnica pomiędzy Arabicą a Robustą?

Najstarszym i najbardziej popularnym gatunkiem kawy jest arabika, pochodząca z Etiopii. Może być uprawiana w różnych regionach świata, przy czym najwięcej plantacji występuje na terenie Afryki oraz Azji. Tę odmianę cenią osoby lubiące lekko kwaskowatą kawę o czekoladowej lub korzennej nucie. Ma łagodny smak, wspaniały aromat i niską zawartość kofeiny (0,9–1,4%).

Na drugim miejscu znajduje się robusta, którą odkryto dopiero w XIX wieku. Jej uprawy cieszą się popularnością wśród producentów, gdyż ziarna są wyjątkowo odporne na zmiany klimatyczne. Smak tej kawy jest specyficzny: ostry i gorzki. W robuście zawartość kofeiny jest większa niż w arabice i waha się w przedziale 1,8–4%.

Arabika i Robusta to najbardziej znane odmiany kawy, jednak oprócz nich istnieje jeszcze wiele innych gatunków. Znacie odmiany: Liberica, Gwatemala Antiqua, Jamajka Blue Montain?

Do czego wykorzystać fusy po kawie?

Niezależnie od tego, czy pijemy kawę sypaną czy z ekspresu, zawsze zostają po niej fusy, które możemy wykorzystać. Do czego?

2. NAWÓZ. Świetnie nadadzą się do kwiatów. Fusy są bogate w wiele składników mineralnych, np. fosfor, potas, magnez, miedź i azot. Elementy te są stopniowo uwalniane w miarę rozkładu, dzięki czemu kawa działa jak nawóz. Kwiaty, które szczególnie lubią fusy, to hortensje. Podsypuj je co pewien czas fusami, a będą pięknie kwitły.

3. ODŚWIEŻACZ. Kawa jest świetnym odświeżaczem! Wystarczy, że nasypiesz kawy do pojemnika lub na talerzyk i wstawisz do lodówki, a nieprzyjemne zapachy znikną. Jeśli twoje dłonie brzydko pachną po krojeniu cebuli, wystarczy, że rozetrzesz w dłoniach fusy, a następnie umyjesz ręce i gotowe – nieprzyjemna woń znika..

4. PEELING. Trzecim trikiem na wykorzystanie fusów po kawie jest naturalny peeling. Wystarczy wymieszać fusy z olejkiem, np. migdałowym lub kokosowym, i odrobiną naturalnego olejku zapachowego lub cynamonem, a otrzymamy domowy środek złuszczający skórę.

5. BARWNIK DO JAJEK. Fusami po kawie możemy także zabarwić wielkanocne jajka. Fusy zawiń w gazę i mocz we wrzątku przez około 30 minut. Następnie wstaw jajka do wywaru na podobny czas i już!

6. Czy kawa powoduje bezsenność?

Faktem jest, że kawa działa pobudzająco, jednak nawet pijąc jej trzy filiżanki dziennie, nie jesteśmy narażeni na bezsenność. Kofeina zawarta w napoju jest absorbowana przez wątrobę i blisko ¾ tego związku chemicznego zostaje wydalone w ciągu maksymalnie siedmiu godzin od spożycia.

7. Jak długo rośnie kawa?

Po 10 miesiącach sadzonka kawowca opuszcza szkółkę, czyli miejsca położone na farmach lub w ich sąsiedztwie, gdzie przez ok. 12 miesięcy drzewko rośnie do wys. ok. 40 cm i staje się na tyle silne, że może zostać zasadzone w docelowym miejscu na farmie. Następbietrafia na plantację, gdzie dopiero po około czterech latach zaczyna owocować. W pierwszej kolejności na kawowcu pojawiają się białe kwiaty przypominające jaśmin, a następnie zmieniają się w owoce podobne do polskich wiśni. Owoce dojrzewają prze około dziewięć miesięcy i po tym czasie w ich wnętrzu znajdziemy dwa ziarenka.

8. Czy kawa odwadnia organizm?

Kawa może wykazywać działanie moczopędne. Jeśli jednak wypijemy odpowiednią ilości zalecanych płynów w ciągu dnia (najlepiej min. 1,5 l wody), kawa nie będzie wpływać na odwodnienie organizmu.

Czy znasz kawę Lucaffe Mamma Lucia?
Ta włoska mieszanka to połączenie starannie wyselekcjonowanych ziaren Arabiki (40%) oraz Robusty. Ziarna są dokładnie i powoli wypalane w obrotowym bębnie, mają jedwabisty smak i charakteryzują się wyjątkową słodyczą oraz czekoladowym aromatem.

Przy zakupie 3 dowolnych kilogramowych kaw Lucaffe w sklepie sklepkawa.pl otrzymasz 1 kg kawy Lucaffe Mamma Lucia Gratis!

9. Kawa może mieć korzystny wpływ na wiele chorób

To dopiero dobra wiadomość! Według naukowców umiarkowane spożycie kawy ma obniżać ryzyko rozwoju choroby Alzheimera od 30 do 65% (w zależności od badania). Chroni ona przed rozwojem chorób neurodegeneracyjnych, takich jak wspomniana wcześniej choroba Alzheimera czy Parkinsona. Poza tym zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita i wątroby, marskość wątroby i – nawet do 50% – na cukrzycę typu II.

Przy okazji przyśpiesza metabolizm, tym samym zwiększając tempo przemiany lipidów i pomagając w zapobieganiu zmęczeniu mięśni. Ułatwia również koncentrację, a także pozytywnie wpływa na krążenie i układ trawienny, zdecydowanie polepsza pamięć krótkotrwałą i zdolności poznawcze.

10. Ile kaw dziennie można wypić?

Mimo jego walorów prozdrowotnych zaleca się umiarkowanie spożywanie tego pysznego napoju. Mowa o 3–5 filiżankach dziennie, które łącznie zawierają 400 mg kofeiny. Należy pamiętać, by jednorazowa dawka nie przekraczała 200 mg. Warto też wiedzieć, że kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny ograniczyć się do wypicia 2–3 filiżanek w ciągu dnia.

Przy zakupie 3 dowolnych kilogramowych kaw Lucaffe w sklepie sklepkawa.pl otrzymasz 1 kg kawy Lucaffe Mamma Lucia Gratis!

Wpis powstał we współpracy z sklepkawa.pl