Cegła dekoracyjna we wnętrzu – tak czy nie? Ja lubię stare budynki z odsłoniętą oryginalną cegłą. Co jednak gdy nasz dom jest nowy, zbudowany z bloczków, a chcielibyśmy by miał klimat starej kamienicy? Można coś na to zaradzić! 🙂

Szukając inspiracji na ceglaną ścianę do nowego domu trafiłam na cegłę z historycznych cegieł pochodzących z rozbiórki pieca Hoffmana na retro-cegly.pl.  W pierwszej chwili nazwa ta nic mi nie mówiła, na szczęście z pomocą przyszedł niezawodny wujek Google, który wyjaśnił mi, że piec Hoffmana to piec wypałowy, którego ściany zewnętrzne są pochylone do środka, a przestrzeń robocza ma postać pierścienia. Mówiąc prościej, to piec w którym wypalano cegły, a jego nazwa pochodzi od wynalazcy, Friedricha Hoffmanna z Berlina 😉 

Płytki, o których mowa to lico klasyczne Sahara z 1896 roku. Zwróciłam uwagę na ich ciekawe wybarwienie – nie jest to typowa czerwona cegła na ścianę. Płytka barwi się na beżowo, żółto i delikatnie czerwono. Cegła jest z pieca, ale z części bez dymu i ognia. Pozyskane są w wyniku rozbiórki izolacji pieca Hoffmana, czyli bez dostępu ognia oraz dymu. Ciekawie wyglądałby kominek do samego sufitu obłożony taką cegłą 🙂 

Płytki z cegły są modne już od dłuższego czasu, wg. mnie umiejętne wykorzystanie ich we wnętrzu może być rozwiązaniem ponadczasowym. Wprowadzenie ceglanej ściany w salonie, czy kuchni nada wnętrzu charakteru.

Z CZYM ŁĄCZYĆ CEGŁĘ?

Cegła z rozbiórki stanowi mocny akcent we wnętrzu. Możemy ją łączyć z drewnem, betonem, czy metalem, w zależności od tego jaki efekt końcowy chcemy uzyskać.

W kuchni świetnie wygląda ułożona nad drewnianym blatem, lub na jednej ścianie. Możemy postawić na jej tle stylową lodówkę lub stary kredens!

Chcąc stworzyć industrialną łazienkę wybierzmy połączenie cegły z płytkami w kolorze szarym lub surowym betonem. Meble o metalowej konstrukcji, takie jak konsolka pod umywalkę dopełnią aranżację.

Cegła rozbiórkowa jest piękna sama w sobie. Ułożenie jej w salonie w otoczeniu gładkich białych ścian jest według mniej tak efektowne, że nie potrzeba nic więcej by wnętrze miało „to coś”.

KUCHNIA

Najczęściej wybieranym rozwiązaniem nad blatami w kuchni są płytki, coraz częściej jednak możemy też spotkać w tym miejscu cegły. Efekt jest świetny, a dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu cegieł nie musimy się martwić o praktyczność takiego rozwiązania.

SALON

We wnętrzach urządzonych w loftowym stylu ściana wyłożona cegłą rozbiórkową to must have. Cegłę dekoracyjną wato położyć na ścianie na wprost wejścia. Będzie przyciągała wzrok 🙂 Może też być świetnym tłem dla telewizora, czy strefy jadalnianej.

ŁAZIENKA

Rozwiązanie nietypowe, choć coraz częściej stosowane. Cegła na ścianę w łazience to wybór odważny, ale bardzo efektowny! Zobaczcie jak pięknie połączono cegłę ze stylowym lustrem i kinkietami. Cegłę dobrze łączyć z białymi płytkami lub betonem, ale każdy może oczywiście połączyć ją z czym tylko zechce 🙂

SYPIALNIA

Cegła na ścianę w sypialni? Pewnie, że tak. Położona na jednej ścianie, będzie pięknym tłem dla tapicerowanego zagłówka. Sypialnia wyłożona cegłami będzie przytulna i klimatyczna.

W NASZYM DOMU

Szukając cegły myślę przede wszystkim o obudowaniu ściany kominkowej. Zastanawiam się nad wyłożeniem nią komina (będzie poszerzony) od podłogi, po sam sufit. U nas to około 6 metrów wysokości 🙂 Taka zabudowa byłaby z pewnością efektownym elementem w salonie.

Na poniższych zdjęciach możecie zobaczyć trzy płytki z cegieł: Lico Gotyckie, New York Loft i Lico Klasyczne. Które podoba Wam się najbardziej?

  • Lico Gotyckie Ma nieregularny kształt i fakturę.
  • New York Loft – płytka o regularnym kształcie, gładkiej fakturze i nasyconym kolorze.
  • Lico Klasyczne – podobnie jak lico gotyckie ma nieregularny kształt, ale gładszą powierzchnię, jest w kolorze 

Wszystkie są mrozoodporne i wodoodporne, więc sprawdzą się także na zewnątrz. Mogą być piękną częścią elewacji budynku, a także wykończeniem grilla czy paleniska. Widziałabym je także na całym budynku 🙂

Więcej cegieł i inspiracji można znaleźć na stronie retrocegla.pl

Co sądzicie o cegłach we wnętrzach? Może macie doświadczenie w ich układaniu i użytkowaniu?

Pozdrawiam A Wpis powstał we współpracy z marką Retro Cegła.