Czy meble z rattanu wymagają szczególnego traktowania? Rattan to naturalny surowiec, który świetnie znosi warunki atmosferyczne panujące w Polsce. Jak o niego dbać, by meble ogrodowe służyły nam latami dowiesz się poniżej.

Meble wykonane z rattanu są nie tylko bardzo atrakcyjne, ale także lekkie, dzięki czemu możemy je łatwo przenosić i zmieniać aranżację na tarasie. Ja lubię zmiany, więc ten aspekt był dla mnie ważny podczas wyboru zestawu wypoczynkowego na taras.

Druga kwestia to stabilność. Mimo lekkości rattanowe meble mają solidną konstrukcję i nie musimy obawiać się o przewrócenie ich przez silne podmuchy wiatru.

Jak dbać o meble rattanowe?

  • chroń je przed deszczem i słońcem,
  • regularnie impregnuj,
  • zabezpiecz na zimę.

Aby meble z rattanu zachowały swój kolor i trwałość należy o nie dbać. Meble rattanowe warto chronić przed deszczem, idealnym miejscem dla nich będzie więc zadaszony taras lub altana.

Teoretycznie mebli nie należy zostawiać na zimę na dworze, jednak jeśli będziemy o nie odpowiednio dbać, to zima nie będzie dla nich straszna. Warto przykryć je pokrowcem.

Moje meble zimą stoją na tarasie, ponieważ nie mam miejsca w garażu, czy innym pomieszczeniu zamkniętym na przechowywanie ich.

Mycie

Nie zaleca się częstego mycia rattanowych mebli. Od czasu do czasu odkurz je lub „przedmuchaj” kompresorem.

Jeśli jednak konieczne jest mycie, np. przed olejowaniem wówczas użyj wody z solą w proporcji 1 łyżka soli na 1 litr wody. Do mycia użyj miękkiej szczotki.

Impregnacja

Raz w roku, ja robię to na początku lata, dobrze jest zaimpregnować meble olejem. Możesz wybrać olej dedykowany do mebli rattanowych i wikliny lub naturalny olej lniany. Ja użyłam oleju Flexol. Nakładnie oleju jest prostsze jeśli użyjesz okrągłego pędzla. Nadmiar oleju można zebrać po około 20-30 minutach ściereczką.

Jeśli meble są mocno zniszczone można nałożyć drugą warstwę oleju jak sugeruje producent. Ja nakładam jedną warstwę.

PRZED I PO

Znacie inne sposoby dbania o rattan? Podzielcie się nimi w komentarzu.

Mogą Ci się spodobać:

Wpis zawiera linki afiliacyjne.