Całe szczęście klimatyzacja nie kojarzy się już z luksusem dostępnym tylko dla nielicznych osób prywatnych lub obiektów świadczących usługi. Montaż klimatyzatora w domu to coraz częstszy wybór, motywowany chęcią poprawienia warunków życia.

Zainwestowanie w klimatyzację w sezonie jesienno-zimowym ma ogromne plusy. Po pierwsze ceny urządzeń są teraz często niższe, a po drugie monterzy mają sporo wolnych terminów. Zależało nam na montażu właśnie teraz, gdy budynek nie jest jeszcze ocieplony. W przyszłości unikniemy więc zbędnego bałaganu i ingerowania w elewację.
Warto sobie jednak uświadomić, że klimatyzacja nie może zastąpić wentylacji. Są to dwa oddzielne procesy związane z uzdatnianiem powietrza w domu, które się wzajemnie uzupełniają.

JAK DZIAŁA KLIMATYZACJA

Wszystkie klimatyzatory działają w podobny sposób. Można je porównać do lodówki. System klimatyzacji składa z agregatu i zespołu parownika. Agregat odpowiada za sprężanie czynnika chłodzącego i odprowadzanie powstającego przy tym ciepła. Zespół parownika schładza natomiast powietrze pobierane z pomieszczenia.
Urządzenia klimatyzacyjne bardzo często posiadają funkcję odwrócenia trybu pracy, dzięki czemu mogą służyć także i do dogrzewania pomieszczeń.

Trzeba pamiętać, ze skutkiem ubocznym pracy klimatyzatora jest woda, która spływa do zbiornika lub wypływa na zewnątrz.

MOC URZĄDZENIA

Przyjmuje się, że do schłodzenia pomieszczenia o powierzchni 10 m² potrzebna jest moc 1 kW. Zatem na przykład pokój o powierzchni 25 m² będzie wymagał zamontowania klimatyzatora o mocy 2,5 kW

JAKI MODEL KLIMATYZATORA WYBRALIŚMY

Klimatyzator BREVA 18000-1 marki Beretta służy zarówno do chłodzenia, jak i ogrzewania. Jest to urządzenie typu split, nazwane tak z uwagi na rozdzielone moduły: sprężarkę (zewnętrzny) i parownik (wewnętrzny). Oba połączone są przewodami umożliwiającymi krążenie czynnika chłodzącego. Zaletą modeli split jest umieszczenie sprężarki poza wnętrzem domu, co zapewnia cichą pracę urządzenia.

BREVA korzysta z czynnika chłodniczego R32, mającego niewielki wpływ na środowisko i – z uwagi na swoją wydajność – pozwalającego na zmniejszenie kosztów eksploatacji. Dzięki tym cechom osiąga ona wysoką klasę efektywności A++.

Jednostka wewnętrzna (20171584) wyposażona jest w pilot pozwalający uzyskać dostęp do wszystkich funkcji klimatyzatora. Można nim programować pracę jednostki, a także odczytać temperaturę otoczenia.

Połączona z klimatyzatorem aplikacja pozwala wygodnie zarządzać temperaturą nawet z dala od domu. W aplikacji Beretta (do pobrania bezpłatnie na iOS i Android) możecie ustawić tryb pracy, zaprogramować czas jej trwania i sprawdzić status urządzenia.

Klimatyzator BREVA 18000-1 marki Beretta służy zarówno do chłodzenia, jak i ogrzewania.

Najważniejsze informacje o produkcie:

  • Klasa efektywności energetycznej A+
  • Wersja monosplit oraz multisplit
  • Ekologiczny czynnik chłodniczy R32
  • Inwerter o szerokim zakresie pracy
  • Regulacja przepływu powietrza
  • Wbudowany filtr katalityczny oraz antybakteryjny
  • Wyświetlacz LED
  • Intuicyjny, nowoczesny pilot
  • Funkcja nocna
  • Możliwość zdalnego sterowania przy pomocy aplikacji zainstalowanej na smartfonie/tablecie (opcjonalne)

CZY WARTO INSTALOWAĆ KLIMATYZACJĘ W DOMU

Zawsze znajdą się zwolennicy i przeciwnicy klimatyzacji. Zdarzało mi się spotkać z opinią, że klimatyzacja wpływa na pogorszenie stanu zdrowia. Warto jednak pamiętać, że klimatyzatory to tylko urządzenia, z których trzeba umieć korzystać i o które trzeba odpowiednio dbać.

Okazuje się, że umieszczony w nich filtr wyłapuje szkodliwe cząstki, dzięki czemu wiemy, że powietrze, którym oddychamy jest pozbawione pyłów i kurzu, a także większości alergenów.
Należy pamiętać, aby różnica temperatury między pomieszczeniem klimatyzowanym a nieklimatyzowanym sięgała maksymalnie 7°C. Ważne jest także odpowiednie ustawienie kierunku nadmuchu oraz prędkości jego przepływu.

ILE KOSZTUJE KLIMATYZACJA

Zakup klimatyzatora split z mocą 3,5 kW to wydatek rzędu ok. 1800 zł. Im wyższa moc urządzenia, tym wyższa cena.

Przyjmuje się, że klimatyzatory mogą służyć nam nawet przez 30 lat. Oczywiście długość tego okresu zależy od zastosowanych podzespołów, stopnia eksploatacji i regularności przeglądów.

Uważam, że możliwość regulacji temperatury we wnętrzach podczas upałów to ogromna wygoda.

Wpis powstał we współpracy z marką Beretta.