Amerykański Instytut Pantone jest ekspertem w zakresie kolorów i jednostką badawczą barw. OD 20 lat typuje kolor roku. Pierwszym kolorem roku był Cerulean Blue (2000 r.).

Eksperci z Instytutu Pantone przewidują jaki kolor będzie najmodniejszy w następnych miesiącach. Jest to długi i przemyślany proces w oparciu o trendy i styl życia.

Firma stworzyła Pantone Matching System czyli system stosowany w różnych branżach do zarządzania kolorami. Poszczególne barwy są definiowane w oparciu o mieszankę 18 pigmentów.


     Kolor roku 2020 to dokładnie PANTONE 19-4052 Classic Blue. 

– Żyjemy w czasach, które wymagają zaufania i prawdy. Ten rodzaj trwałości i pewności odzwierciedla kolor roku 2020 PANTONE Classic Blue, solidny i niezawodny niebieski odcień, na którym można zawsze polegać – uzasadnia  Leatrice Eiseman, executive director w Pantone Color Institute. Podkreśla, że ten odcień kojarzący się z wieczornym niebem ma skłaniać do myślenia i refleksji oraz nieustannego poszerzania perspektyw.  – PANTONE 9-4052 Classic Blue to kolor, który przypomina sugestywne wieczorne niebo, zachęcając do poszerzenia horyzontów i otwarcia się na przepływ komunikacji – dodaje.

     Trudno mi znaleźć ten kolor lub choćby jego odcienie w naszym domu. Jeśli granat pojawia się u nas to tylko w formie dodatków, dekoracji czy tekstyliów, które można schować gdy się znudzą. Mocne kolory nie goszczą u mnie zbyt długo.

W sklepach internetowych znalazłam kilka ciekawych przedmiotów w kolorze Classic Blue.O kolorze roku PANTONE przeczytasz także w magazynie „home & more”. Artykuł Agnieszki Chlebda, str. 4. Plakat z abstrakcyjną grafiką możesz pobrać na stronie 12.


Pozdrawiam Ania