Stara, dębowa szafa ze śladami użytkowania, rysami i dziurami po kornikach. Mebel z charakterem. Tę wiekową szafę znalazłam na OLX.pl i dałam jej drugie życie. Zobaczcie, jaką metamorfozę przeszła!

Od dawna szukałam starej drewnianej szafy na portalach OLX i Allegro. Już raz znalazłam piękny mebel w atrakcyjnej cenie. Niestety, mimo rezerwacji wystawiający sprzedał szafę na dzień przed umówionym terminem odbioru. W takich sytuacjach nic nie poradzimy i szkoda na nie naszych nerwów, dlatego szukałam dalej. Co jakiś czas natykałam się na perełki, ale albo odległość była zbyt duża, albo ogłoszenie było nieaktualne. Gdy szukamy konkretnego mebla, liczy się czas. Aż w końcu pewnego dnia natrafiłam na cudeńko, którego tak długo wypatrywałam!

Trudno mi ocenić wiek szafy, gdyż nie zachowały się żadne dokumenty potwierdzające rok jej wykonania. Z informacji od sprzedającego wiem natomiast, że „przyjechała” z Niemiec. Miała zostać odrestaurowana, ale właścicielka nigdy jej nie odebrała. Mimo wielu prób sprzedającemu panu Krzysztofowi, który zajmował się renowacją mebli, nie udało się skontaktować z kobietą. Po wielu latach postanowił więc sprzedać mebel. Wystawił szafę na portalu OLX, ale przez miesiąc nikt się nią nie zainteresował. Stwierdził nawet, że porąbie ją na opał! Na szczęście zanim to zrobił, trafiłam na jego ogłoszenie.

Szafa została wykonana z drewna dębowego i jest łączona na specjalne kliny. Można ją rozłożyć na kilka mniejszych elementów, co ułatwia transport i odnawianie.

CZYSZCZENIE

W pierwszej kolejności, z uwagi na zalegającą na niej grubą warstwę kurzu, wyczyściłam szafę. Następnie usunęłam starą powłokę szlifierką, używając papieru ściernego o gramaturze 80, a następnie 180 g/m2. Na koniec odkurzyłam i umyłam mebel wodą z płynem uniwersalnym.

FARBA

Gdy jakiś czas temu zobaczyłam kolor oliwkowej zieleni w palecie farb Dulux Szybka Odnowa Meble, wiedziałam, że pomaluję nim szafę. Barwa ta bardzo mi się spodobała i czekałam tylko na odpowiedni mebel, aby ją wykorzystać. Kolor jest delikatny, stonowany i spokojny.

Farba Szybka Odnowa Meble jest łatwa w użyciu: świetnie się nią maluje zarówno pędzlem, jak i wałkiem. Schnie zaledwie godzinę, a drugą warstwę można nałożyć już po sześciu godzinach. Ma delikatny, prawie niewyczuwalny zapach. Po wyschnięciu tworzy gładką, satynową powierzchnię.

Zalety farby Szybka Odnowa Meble:

to podkład i farba w jednym,
łatwa w użyciu,
szybko schnie,
ma delikatny zapach,
idealnie kryje

DETALE

Po pomalowaniu szafy skupiłam się na detalach. Stare plecy zastąpiłam płytą meblową, do której przykleiłam tapetę. Użyłam do tego kleju do tapet.
Tapeta ma delikatny kwiatowy wzór w oliwkowym kolorze.

Środek szafy pozostał niepomalowany. Cieszę się z tej decyzji. Szafa z zewnątrz wygląda pięknie, a środek przypomina, że to mebel z duszą. Zamontowałam drążek, którego tu wcześniej nie było, i dodałam wieszaki. Pomalowałam nowe elementy na ten sam kolor, co front szafy. Na kluczu powiesiłam chwost, który zrobiłam z wełny.

Zobaczcie, jak moja szafa wygląda po metamorfozie!

Wpis powstał we współpracy z marką Dulux.

Cieszę się, że porady, które publikuję na blogu i Instagramie pomogły Ci urządzić mieszkanie lub odnowić meble. W podziękowaniu możesz postawić mi wirtualną kawę: KUP KAWĘ