Znudziły Ci się wazony, a może doniczki? Kolor nie pasuje do nowej aranżacji salonu, czy sypialni? Zobacz jak w prosty sposób odnowiłam stare wazony.

Pomysł na odnowienie wazonów pojawił się podczas wizyty u mojej koleżanki. Kiedy omawiałyśmy metamorfozę jej sypialni wpadły mi w oko wazony, które stały w jej domu. Asia chciała je wyrzucić! Uwierzycie? Dobrze, że je zauważyłam, a Asia zgodziła się oddać je w moje ręce 🙂 Dwa z nich wróciły do właścicielki i zdobią jej sypialnię, dwa kolejne zostały u mnie.

Zależało mi, aby wazony przypominały stare gliniane naczynia, by nie były tak „idealne”. Chciałam dodać im nierówności, postarzyć, ale jednocześnie nie przesadzić 🙂 Pierwszy pomysł jaki przyszedł mi do głowy, to użycie farby i sody – pewnie znacie ten sposób. Jednak struktura po wyschnięciu nie satysfakcjonowała mnie w stu procentach. Brakowało mi chropowatości 😀

Dlatego drugim pomysłem było wykorzystanie zaprawy gipsowej. Zmieszałam ją z farbą, ale nie do gładkiej konsystencji, zostawiłam grudki. Nałożyłam masę na naczynie i zaczekałam, aż wyschnie. Efekt końcowy bardzo mi się podoba. Zresztą zobaczcie sami….

Czego potrzebujemy do uzyskania takiego efektu?

Wazonu

Farby

Zaprawy gipsowej

Pędzla

Instrukcję krok po kroku możesz znaleźć na moim Instagramowym profilu @odinspiracjidorealizacji. Cały proces nagrałam i zapisałam na IGTV.

Tak wazony wyglądały przez zmianą. Nie były brzydkie, nawet nieźle wyglądały na białej komodzie, jednak zależało mi aby były spójne z całym wnętrzem, oraz tak jak wspomniałam wcześniej, by nie były tak „idealne”. Efekt, który udało mi się uzyskać przypomina nieco kamionkę lub naczynia z gliny.

KROK 1 – naczynia umyłam wodą z płynem do naczyń. Pozostawiłam do wyschnięcia.

KROK 2 – całą powierzchnię zmatowiłam papierem ściernym o gramaturze 120, a następnie wytarłam ścierką nasączoną benzyną ekstrakcyjną.

KROK 3 – pierwszą warstwę farby naniosłam pędzlem. Użyłam farby Rapidry marki Dulux do drewna, metalu i pcv. Farba świetnie trzyma się powierzchni i nie odpryskuje. Możecie użyć także farby renowacyjnej lub kredowej.

KROK 4 – farbę zmieszałam z zaprawą gipsową. Zostawiłam grudki, nie mieszałam do uzyskania gładkiej konsystencji!

Komoda Natalina wróciła do oferty SELSEY. Z kodem OIDR2022 kupicie ją 15% taniej (kod ważny do końca czerwca tego roku).

Co myślisz o tej zmianie? Mnie się naprawdę podoba! Mam więcej starych wazonów, które chciałabym w ten sposób odnowić 🙂