Jakiego grilla potrzebujesz – gazowego, węglowego, a może na prąd? Postaram się odpowiedzieć na pytania, które warto sobie zadać przed zakupem grilla.

Koniec lata to dobry czas na zakup grilla. To właśnie teraz możemy kupić go w atrakcyjnej cenie, skorzystać z mega wyprzedaży. Jednak zanim popędzimy do sklepu warto rozważyć wybór odpowiedniego sprzętu. Mamy grille gazowe, węglowe, a także elektryczne – który z nich jest dla nas?

Grill węglowy

Czy wiecie, że grille te są najczęściej wybierane przez Polaków? Powodem może być stosunkowo niska cena, zwłaszcza tych jednorazowych, a także charakterystyczny zapach. Niektórzy twierdzą, że samo rozpalanie grilla jest dla nich odprężające, inni z kolei tego nie cierpią. Jeśli jednak zdecydujemy się na grill węglowy warto wybrać lepszą jakość, dzięki której grill będzie nam służył latami. Co więcej w ofercie marki Weber znajdziemy grille węglowe z systemem Gourmet BBQ System. Oznacza to, że możemy wymienić ruszt na wkład, na którym przyrządzimy zupy czy gofry!

Spotkałam się z opinią o negatywnym wpływie grillów węglowych na nasze zdrowie. Kochani, to nie grill to, to czym palimy jest tutaj istotne. Tanie materiały opałowe mogą zawierać toksyczne substancje, dlatego warto kupować wysokiej jakości węgiel drzewny, czy brykiet.

Jakie akcesoria są potrzebne do grilla węglowego? Do rozpalenia przyda się komin Rapidfire oraz przesuwak do węgla. Nie obędzie się bez opału (np. brykietu) oraz zapałek.

Czy grill węglowy jest niebezpieczny dla naszego zdrowia? Nie, grill węglowy nie ma wpływu na nasze zdrowie. Bardzo ważne jest jednak, aby wybrać odpowiedni i bezpieczny materiał opałowy. Taki, który nie zawiera toksycznych substancji.

Grill gazowy

Niektóre grille gazowe można odpalić za pomocą jednego przycisku, co zdecydowanie skraca czas przygotowań. Do tego mamy mniej sprzątania po zakończeniu grillowania.
Grille gazowe są droższe od węglowych, ale gdyby podliczyć koszty związane z zakupem węgla, rozpałki, czasu spędzonego na rozpalaniu, to uwierzcie mi, że jednorazowy koszt zakupu grilla gazowego nie wydaje się już wcale taki wysoki 🙂

Grille gazowe marki Weber wyposażone są w szyny Flavoriser Bars, dzięki którym przyrządzane potrawy mają charakterystyczny dymny posmak.

Czyszczenie grilla gazowego jest niezwykle proste, gdyż wystarczy rozgrzać ruszt do najwyższej temperatury. Resztki jedzenia się wypalą, a powstały popiół będzie można usunąć szczotką.

Ile palników powinien mieć grill gazowy? Jeśli planujemy grillować w większym gronie warto wybrać model z jak największą liczbą palników. Grille wyposażone w 2-3 palniki będą odpowiednie.

Czy grille gazowe są drogie? Faktycznie ich cena jest wyższa od grilli węglowych, jednak warto wziąć pod uwagę fakt, że nie będziemy musieli kupować brykietu, podpałki, a także męczyć się z rozpalaniem.

Grill elektryczny

Czy można grillować bez dymu i ognia? Oczywiście, że tak. Do tej pory grill elektryczny kojarzył mi się tylko z użytkiem domowym. Co zrobić jeśli marzy nam się grillowanie na świeżym powietrzu, a mieszkamy w mieście? W Polsce obowiązuje zakaz używania otwartego ognia m.in. na balkonach w blokach, czy apartamentowcach. Dlatego alternatywą dla grilla węglowego jest elektryczny.

Na grillu elektrycznym przyrządzimy standardowe przysmaki, takie jak karkówkę czy kiełbasę, ale także mnóstwo innych dań, takich jak pizza! Dodatkowym atutem jest fakt, że z tego urządzenia możemy korzystać przez cały rok.

Czy grilla elektrycznego możemy używać wszędzie? Tak, pod warunkiem, że jest tam gniazdo sieciowe. Brak dymu sprawia, że grillowanie nie popsuje naszych stosunków z sąsiadami 😉

Jeśli szukacie grilla odpowiedniego do Waszych potrzeb to zajrzyjcie na stronę weber.com, na której znajdziecie nie tylko grille, ale także przepisy oraz ciekawostki związane z grillowaniem.

Wpis powstał we współpracy z marką Weber.