W oczekiwaniu na pojawienie się szczeniaka w domu, warto jak najlepiej przygotować się do tego dużego wydarzenia. Co kupić i jak dostosować dom do przyjęcia nowego lokatora? Sporządziłam listę niezbędnych rzeczy.

Odkąd założyliśmy z Michałem rodzinę wiedzieliśmy, że pojawi się w niej także pies. U moich rodziców, gdzie mieszkaliśmy przez kilka pierwszych lat małżeństwa, były dwa zwierzaki: owczarek niemiecki o imieniu Zara oraz Tofik, mały rudy kundelek. Uznaliśmy wówczas, że zdecydujemy się na psa dopiero wtedy, gdy zamieszkamy w swoim domu. I stało się – po nieco ponad roku od przeprowadzki wprowadziła się do nas Milka, suczka rasy border collie.

Bardzo długo zastanawialiśmy się, jaki pies powinien do nas dołączyć, i szukaliśmy informacji na temat tego, jak przygotować się na jego pojawienie w domu.

Jeśli planujecie adopcję lub zakup psa, to informacje zebrane w tym wpisie pomogą Wam przyszykować się na powitanie szczeniaka.

MILKA

Karma

Przez pierwszych kilka dni warto kontynuować podawanie tej samej karmy, którą maluch jadł do tej pory. My otrzymaliśmy zapas od poprzednich właścicieli Milki. Pamiętajmy, że odpowiednie żywienie ma ogromny wpływ na rozwój naszego psa. Trzeba dostarczyć mu niezbędnych składników odżywczych. Z czasem możemy stopniowo zmieniać podawaną karmę na inną, lepszą, jednak pamiętajmy, by wybrać produkt odpowiedni dla szczeniąt!

Dobrym pomysłem jest również zaopatrzenie się w smakołyki, które przydadzą się podczas domowych treningów z naszym maluchem.

Posłanie

Legowisko to miejsce, w którym pies będzie mógł się wyspać i odpocząć. Bardzo ważne jest, aby dobrać odpowiedni rozmiar posłania. Zbyt małe będzie niewygodne, a za duże – mało przytulne.

Na początek nie warto inwestować w bardzo drogi, designerski produkt. Może się to Wam wydać dziwne, że jak to, nie najlepsze i najdroższe? Pamiętajcie, że szczenięta często niszczą swoje legowiska, dlatego lepiej postawić na coś w rozsądnej cenie.

Najbardziej praktyczne jest legowisko ze zdejmowanym pokrowcem. Na początku maluchy mogą brudzić posłanie, więc możliwość prania to dość istotny czynnik przy zakupie.

Dla Milki wybrałam beżowe legowisko o wymiarach 100 x 75 cm. Zdecydowanie się akurat na ten kolor nie wydaje się praktycznym rozwiązaniem, ale dzięki zdejmowanemu pokrowcowi mogę je łatwo wyprać. Do środka włożyłam też mięciutki kocyk.

Akcesoria spacerowe

Powiem Wam, że pierwsze zakupy dla szczeniaka to spory wydatek. Oprócz legowiska i karmy trzeba zaopatrzyć się w szelki, obrożę i smycz. Zwróćmy uwagę na rozmiar pierwszych dwóch elementów, gdyż nieodpowiednio dopasowane do psa będą spadały lub uciskały szczeniaka.

Smycz powinna mieć długość między 3 a 5 metrów, by pies czuł się swobodnie podczas spacerów. Krótsza, o długości 1,5 metra, przyda się do późniejszych treningów i nauki chodzenia przy nodze.

Na spacery należy zabrać ze sobą także worki na odchody. Pamiętajcie, że nieuprzątnięcie ich grozi mandatem! Dobrze mieć przy sobie również smakołyki dla psa, które będą nagrodą za prawidłowo wykonane polecenie. W sklepach zoologicznych możecie kupić na worki i smaczki specjalne pojemniki, które przypina się do ubrania lub smyczy.

Jeśli wybieramy się na dłuższy spacer bez dostępu do czystej wody, zabierzmy ze sobą składaną butelkę na wodę z miseczką.

Miski i pojemniki na karmę

Oprócz akcesoriów spacerowych trzeba też kupić miski do podawania karmy i wody. Ja wybrałam większe, ceramiczne misy, które będą służyły Milce na dłużej.

Pojemniki na karmę i smakołyki to nie must have, ale jeśli podobnie jak ja lubicie dobrze zorganizowany dom, to warto się w nie zaopatrzyć. Nie muszą to być dedykowane pudełka do pożywienia dla psa; poszukajcie pojemników w dziale kuchennym. Zobaczcie kilka produktów, które polecam do przechowywania karmy i przysmaków dla zwierząt:

Pielęgnacja

Szczeniąt nie powinno się kąpać przed ukończeniem 3 miesiąca życia. Mimo to już na początku zakupmy takie środki do pielęgnacji jak szampon, szczotki czy obcinacz do pazurków. Zanim wybierzemy konkretne produkty, dobrym pomysłem będzie konsultacja z hodowcą lub groomerem.

Pamiętajcie też o podkładach higienicznych, aby uczyć szczeniaka sikania właśnie na nie. Jeśli kupicie lub adoptujecie starszego psiaka, może nawet będzie już wiedział, do czego służą. 🙂

Zabawki

Szczeniak, jak każde dziecko, potrzebuje dużo miłości i rozrywki. Ważnym punktem wyprawki są więc zabawki. Koniecznie zapewnijmy maluchowi dostęp do gryzaków, które pozwolą uniknąć gryzienia mebli. 😉 W drugiej kolejności zaopatrzmy się w zabawki do interakcji z ludźmi, np. piłkę na sznurku, szarpaki, frisbee czy puller.

WYPRAWKA DLA SZCZENIAKA – LISTA:

  • legowisko
  • karma
  • miski na karmę i wodę
  • obroża, szelki, smycz
  • worki na odchody
  • podkłady higieniczne
  • pojemnik na worki i przysmaki
  • zabawki

Mam nadzieję, że spisana przeze mnie wyprawka pomoże Wam przygotować się na pojawienie się szczeniaka w Waszym domu. Powodzenia!

Wpis zawiera linki afiliacyjne.