Podkaszarki elektryczne, dzięki swojej przemyślanej konstrukcji, mogą stanowić świetne uzupełnienie narzędziowego arsenału właścicieli domów jednorodzinnych oraz firm zajmujących się pielęgnacją terenów zielonych. Są one lekkie, poręczne i zarazem ergonomiczne, tym samym ułatwiając manewrowanie w trudno dostępnych miejscach na terenie posesji. Czy jednak warto w nie zainwestować, jeśli na rynku jest dostępnych wiele innych sprzętów dedykowanych strzyżeniu trawy? Sprawdźmy!
Czym właściwie jest podkaszarka elektryczna?
Podkaszarka do trawy to elektronarzędzie ogrodnicze używane do przycinania źdźbeł murawy oraz chwastów w miejscach, do których trudno dotrzeć przy pomocy tradycyjnej kosiarki. Mogą być to między innymi obrzeża trawników, bezpośrednie okolice zabudowań mieszkalnych i gospodarczych, a także wolnostojące konstrukcje pokroju altanek ogrodowych.
Elektryczne podkaszarki Makita przydadzą się też do przycinania darni otaczającej drzewa czy ogrodzenie, a przy odrobinie wprawy, również i trawniki bezpośrednio sąsiadujące z klombami ozdobnych kwiatów lub krzewów.
Sercem podkaszarek są silniki elektryczne o mocy kilkuset watów. Zapewnia to wystarczająco dużą wydajność do radzenia sobie ze stosunkowo gęstymi trawami, jednocześnie pozwalając zachować niską wagę oraz kompaktowe rozmiary samego urządzenia.
Elementem tnącym wykorzystywanym w podkaszarkach do koszenia trawy jest cienka żyłka o szerokości około 1,65 mm wykonana z elastycznego tworzywa sztucznego. Jej największą zaletą jest to, że nie wymaga ona ostrzenia – w trakcie pracy zużywa się ona, a następnie samoczynnie rozwija ze szpuli podłączanej do podkaszarki. Żyłka tnąca jest także znacznie bezpieczniejsza niż tradycyjne noże stalowe.
Jakie są różnice pomiędzy kosą spalinową a podkaszarką?
Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że kosa spalinowa jest narzędziem niezwykle podobnym do podkaszarki. Jest to dobre skojarzenie, ponieważ w dużym uproszczeniu podkaszarka jest mniejszą „siostrą” tradycyjnej kosy spalinowej. W szczególności dotyczy to zastosowanego w niej silnika, który zamiast mieszanki benzyny oraz oleju wykorzystuje energię elektryczną.
Mniejsze są także wymiary samego urządzenia – podkaszarki są pozbawione dużego i ciężkiego motoru spalinowego, co umożliwia znaczącą redukcję ich masy, a także poprawienie ich wyważenia. Oczywiście bezpośrednio przekłada się to na nieco gorsze osiągi, dlatego też podkaszarki dedykowane są głównie do drobniejszych prac ogrodowych. Sprzęty te ze względu na swoje wymiary świetnie sprawdzą się podczas precyzyjnego docinania murawy w trudno dostępnych miejscach.
Relatywnie niska waga oraz ergonomiczna konstrukcja podkaszarek znacząco zmniejszają też zmęczenie podczas pracy. W połączeniu z nowoczesnymi silnikami elektrycznymi, które generują hałas o dużo niższym natężeniu i nie emitują żadnych spalin, czyni to z nich niemal idealne sprzęty do pielęgnacji przydomowych ogródków oraz terenów rekreacyjnych.
Jakie korzyści zapewnia podkaszarka Makita UR3000?
Największą zaletą płynącą z użytkowania podkaszarki Makita UR3000 jest jej prostota obsługi. Wystarczy tylko podłączyć urządzenie do wolnego gniazdka z prądem lub przedłużacza, a następnie wcisnąć spust. To wszystko – sprzęt od razu zacznie obracać żyłkę tnącą, tym samym umożliwiając zajęcie się koszeniem trawy.
Dzięki temu osoba korzystająca z podkaszarki Makita UR3000 nie musi zaprzątać sobie głowy przygotowywaniem skomplikowanej mieszanki oleju silnikowego oraz benzyny w odpowiednich proporcjach. Można też zapomnieć o skomplikowanych interwałach serwisowych, a także konieczności uruchamiania urządzenia poprzez dynamiczne pociąganie za jego szarpak.
Podkaszarka Makita UR3000 może też pochwalić się niezwykle niską wagą. Urządzenie to waży zaledwie 2,3 kg, tym samym praktycznie nie obciążając rąk operatora. W szczególności docenią to osoby borykające się z problemami zdrowotnymi oraz ogrodnicy o nieco mniejszej tężyźnie fizycznej.
Kto powinien zainwestować w podkaszarkę Makita UR3000?
Zakup podkaszarki Makita UR3000 powinni w szczególności docenić posiadacze domów jednorodzinnych. To urządzenie, dzięki swojej wysokiej precyzji pozwoli dokładnie docinać nawet najmniejsze kępki trawy, tym samym umożliwiając uzyskanie idealnie wypielęgnowanego ogródka.
Podkaszarka Makita UR3000 może być też bardzo ciekawym rozwiązaniem dla właścicieli domków działkowych. Niewielkie wymiary tego urządzenia pozwolą spakować je do bagażnika praktycznie każdego samochodu i zabrać je ze sobą na teren działki. Następnie, po skończonej pracy urządzenie może być ponownie zapakowane do wnętrza auta i zabrane w drogę powrotną. Dzięki temu nie będzie ono kusić amatorów cudzej własności ani zajmować miejsca w domku ogrodowym.
Ostatnią grupą osób, które powinny rozważyć zakup podkaszarki Makita UR3000, są profesjonaliści zawodowo zajmujący się pielęgnacją terenów zielonych. Sprzęt ten pozwoli im szybko przeprowadzić prace wykończeniowe wszędzie tam, gdzie tradycyjna kosiarka będzie za duża, a kosa spalinowa zbyt nieporęczna.
Wpis reklamowy we współpracy z marką Domitech.pl
Dla mnie potrzebna jest podkaszarka. Na podwórka są takie miejsca że kosiarką nie dojadę.
Myślę że podkaszarka każdemu by się przydała. Koło domu zawsze jest coś do wykoszenia.
W zestawie jest pas, który umożliwia podpięcie kosiarki. Po skoszeniu obszaru o powierzchni około 100 metrów kwadratowych, można odczuć pewną ciężkość urządzenia. Poczułem zmęczenie w rękach. Wynika na pewno z mocy urządzenia i wg mnie zasługuje na polecenie.
Ciekaw jestem, czy taka podkaszarka elektryczna jest dużo bardziej cicha niż spalinowa? Jeśli tak, to raczej bym się zdecydował na elektryczną.
Podkaszarka tak, elektryczna nie 🙂
Ten wpis to prawdziwa skarbnica wiedzy.
U mnie jest bardzo przydatna. Sama lubię nią kosić.
Mam niewielki ogródek i podkaszarka okazała się nieoceniona, zwłaszcza przy przycinaniu trawy wokół roślin, krawędzi i w trudno dostępnych miejscach.