Mały ogród często uznawany jest za nieustawny, mało praktyczny i niewystarczający. Zobacz jak urządziłam przestrzeń 4 x 10 metrów, mieszcząc meble ogrodowe, warzywnik i pergolę.

Mały ogródek to pojęcie bardzo subiektywne, dla jednych jest to hektar a dla innych 20 metrów kwadratowych. Tuż przy domu zagospodarowałam powierzchnię około 40 m2 budując na niej warzywnik, tworząc strefę wypoczynkową z ławką oraz stolikiem i krzesłami. Są tu też rośliny i duża pergola. Może zainspiruję Was do urządzenia własnych małych ogrodów.

Skrzynie na warzywa

O warzywniku pisałam Wam już w sierpniu. Do stworzenia wysokich i wygodnych w użytkowaniu skrzyń na warzywa wykorzystałam gotowe moduły z warzywniki.pl. Nawet w małym ogrodzie możemy pozwolić sobie na uprawę warzyw i ziół.

Przeczytaj wpis: Warzywnik – betonowe skrzynie

Meble ogrodowe

Do małych ogrodów, czy na balkon wybieraj meble o małych gabarytach. Unikaj dużych kanap, czy narożników. Lepszym rozwiązaniem będą meble takie jak krzesła, rozkładane stoliki, czy małe sofy.

W moim przydomowym ogródku postawiłam stolik z dwoma krzesłami z drewna akacjowego ze sklepu costway.pl. Do niego dobrałam ławkę z ciekawym siedziskiem wykonanym z lin. Ławka ma niewielkie wymiary, ale pomieści dwie dorosłe osoby. Jest wygodna i świetnie wygląda!

Jeśli nie masz zadaszenia to warto kupić parasol ogrodowy o dużej rozpiętości masztu. Dzięki temu zapewnisz sobie ochronę przed deszczem i promieniowaniem UV.

Architektura ogrodowa

Podobnie jak z meblami jest z elementami architektury ogrodowej takimi jak pergole, domki narzędziowe, czy fontanny. Uwierz mi, że wszystko to możesz zmieścić w swoim małym ogrodzie, ale wybieraj te o mniejszych rozmiarach. Ja mam w planach postawienie tu domku narzędziowego – nie zmieści się? Nic bardziej mylnego! Znalazłam domek o wymiarach, które idealnie pasują do miejsca, w którym zaplanowałam jego ustawienie.

Pergola, którą widzicie poniżej ma 4 metry długości. Ustawiona tuż przy płocie będzie stanowić nie tylko dekorację, ale gdy zarośnie pnączami także naturalną i piękną osłonę. Kupiłam ją na wyprzedaży w markecie OBI. Jej koszt był niski, około 250 zł, ale niestety wymagała poprawek.

Wpis reklamowy, zawiera linki afiliacyjne.