Czas na kolejny etap metamorfozy sypialni – tapetowanie. Jak przygotować się do tapetowania? Przeczytasz w tym artykule….

Jeszcze rok temu tapetowanie wydawało mi się trudną czynnością i omijałam ją szerokim łukiem 🙂 Obawiałam się, że krzywo przykleję tapetę, nie dopasuję wzoru, tapeta odpadnie od ściany. Serio, takie były moje czarne myśli 😀

W końcu postanowiłam spróbować, głównie za sprawą Anity (@love_my_home_1989), która często tapetuje swoje mieszkanie i pokazuje jakie to proste. Uwierzyłam jej i w ubiegłym roku po raz pierwszy przykleiłam tapetę w kąciku Leona. Jeśli nie pamiętacie to możecie zerknąć do tego wpisu: >>> NOWA ARANŻACJA ŚCIANY W KĄCIKU LEONA <<<

Planując remont sypialni wiedziałam, że pomalujemy ściany na biało. Po głowie chodziła mi jednak myśl by zrobić coś więcej. W końcu podjęłam decyzję, że czas na kolejną tapetę! Wybrałam tapetę MIDBEC BLOMSTERMALA 51024. Inspiracje z tym wzorem w roli głównej miałam od dawna zapisane na pintereście ale widziałam ją w wiatrołapie czy kuchni a nie sypialni. Zupełnie nie wiem dlaczego. Dopiero podczas planowania metamorfozy sypialni pomyślałam, że przecież tutaj też będzie wyglądała bosko!

Jest to tapeta flizelinowa, którą kładzie się bardzo łatwo. Dopasowanie wzoru jest co 26,5 cm dzięki czemu nie ma wielu odpadów. Zresztą i tak z resztek zrobię kolejny projekt DIY. Pamiętaj, nie wyrzucaj – wykorzystaj! 🙂

Zanim przystąpicie do tapetowania przeczytajcie poniższe wskazówki:

PRZYGOTUJ STARANNIE PODŁOŻE.

Ściana musi być sucha, czysta i gładka. Podczas poprzedniego tapetowania popełniłam błąd i nie przyłożyłam się do przygotowania ściany. W rezultacie klej mono wsiąkał w ścianę, tapeta odpadała a ja dostawałam frustracji! Tym razem ścianę najpierw zagruntowaliśmy a dopiero później przykleiliśmy tapetę.

PRZYGOTUJ TAPETĘ.

Przede wszystkim zamów odpowiednią ilość, z lekkim zapasem. Nigdy nie wiesz czy nie ubrudzisz kawałka, nie zahaczysz ostrym narzędziem. Tak wiem, te moje czarne myśli 😀 Wolę jednak być przygotowana na nieprzewidziane okoliczności niż w trakcie remontu martwić się, że zabrakło mi tapety.

NAŁÓŻ WE WŁAŚCIWY SPOSÓB KLEJ.

Chodzi o to, że są dwie możliwości. Nanosisz klej na ścianę lub na ścianę i tapetę. Uzależnione jest to od rodzaju tapety. Jeśli wybrałeś tapetę na flizelinie wystarczy, że posmarujesz klejem ścianę. Natomiast w przypadku tapet papierowych, tekstylnych, winylowych czy jedwabnych smaruje się klejem i tapetę i ścianę.

JAK UNIKNĄĆ PĘCHERZY?

Po przyklejeniu tapety dociskaj ją za pomocą specjalnej packi lub gumowej rolki, w kierunku od środka do boków.

Po przyklejeniu tapety dodaliśmy listwy dekoracyjne tak by oddzielić linię tapety od ściany. Listwy są styropianowe, a przed montażem pomalowałam je tą samą farbą co ściany, czyli nieskazitelną biel od Dulux.

Wiem, że czekacie na efekt tej metamorfozy ale to jeszcze nie czas. Muszę przygotować drewnianą belkę, która ma oddzielić część sypialni, w której stoi łóżeczko Leona. Powoli gromadzę dekoracje, takie jak plakaty, poduszki, itp.
Zamówiliśmy nowe łóżko. Ma pojawić się w połowie marca. Zdecydowaliśmy się na model Chester (comfort4u.eu). Zgadniecie jaki będzie miało kolor?

Pozdrawiam Ania