Kilka dni temu, 7 lutego 2022 roku, w nowo otwartym sklepie JYSK w Warszawie odbył się event #wyspaniJYSK. W jego trakcie dowiedziałam się m.in. tego, kim jest ekspert od spraw „kultury snu” i czym różni się pierze od puchu oraz spotkałam się z influencerami z branży wnętrzarskiej.

To trzecie spotkanie z marką JYSK, w którym wzięłam udział. Bardzo lubię te wydarzenia, gdyż zawsze wracam z nich z nową wiedzą i mnóstwem inspiracji. Dzięki nim mam też możliwość poznania ludzi z branży, którzy – podobnie jak ja – są zakręceni na punkcie urządzania wnętrz.

Tym razem miałam okazję wysłuchać rozmowy „O puchu i pierzu” prowadzonej przez ekspertów w tej dziedzinie. Magda Pierzchała z firmy Piórex, która jest jednym z polskich dostawców produktów sypialnianych dla sklepów JYSK, podzieliła się wiedzą na temat przebiegu procesu przygotowania puchu i pierza do użytku oraz wskazówkami dotyczącymi dbania o kołdry i poduszki. Z kolei Krzysztof Leszek, ekspert JYSK z Akademii Dobrego Snu, radził, jak wybrać idealne wyposażenie (materac, poduszkę czy kołdrę) do sypialni.

PIERZE I PUCH

Pierwszym skojarzeniem, jakie przychodzi mi do głowy, kiedy myślę o pierzu, jest ogromna i ciężka pierzyna wykonana przez moją babcię. Drugie wspomnienie jest takie, że pierze, które znajdowało się w środku kołdry gromadziło się w jednym z jej rogów 🙂

Muszę też przyznać, że do tej pory łączyłam produkty z pierza z alergią i specyficznym zapachem. Podczas prelekcji obalono jednak mit pierza jako silnego alergenu. Z kolei za jego nieprzyjemną woń odpowiada zwykle niewłaściwe przygotowanie piór na etapie produkcyjnym.

Czym różni się puch od pierza?

Ten pierwszy to niezwykle lekkie pióra ptasie, które wyrastają z brodawek zwierzęcia przed piórem właściwym. To najdelikatniejszy surowiec pochodzący od kaczek i gęsi. Pojedynczy kłębek puchu ma trójwymiarową strukturę, przypominającą nieco płatek śniegu. Wypełnienie z puchu zapewnia sprężystość, trwałość i lekkość, ma ono właściwości izolacyjne i termoregulacyjne, odpowiada za doskonałą cyrkulację powietrza i odprowadzanie wilgoci. Właściwości piór sprawiają, że kołdra puchowa grzeje zimą, a izoluje od ciepła latem.

Pierze to natomiast małe pióra kacze lub gęsie. To także idealne wypełnienie poduszek, chociaż nie jest ono tak delikatne jak puch. Pościele wypełnione pierzem są cięższe, zapewniają słabszą izolację cieplną i dają mniejszy komfort niż kołdry puchowe.

DOBRA ZABAWA

Spotkanie z marką JYSK to także mnóstwo zabawy. Tym razem organizatorzy zaprosili nas na piżama party. Zapewnili stroje, ciasteczka i gorące kakao. Dla tych, którzy nie przyjechali samochodem, znalazł się także kieliszek prosecco. 😉

Podczas imprezy wszyscy wzięliśmy także udział w quizie sprawdzającym wiedzę o dobranockach. Niestety moja pamięć jest kiepska – nie pamiętałam wielu szczegółów z „Muminków” czy „Bolka i Lolka”. 😀

Czy wiesz, jakie zwierzę znajduje się w logo marki JYSK? Przyznaję, że byłam przekonana, że jest to pingwin, a tymczasem chodzi o… gęś!