Deski kuchenne od pewnego czasu oprócz funkcji praktycznej są traktowane jako jedna z głównych dekoracji kuchni.

_________

    Wydawać by się mogło, że deska kuchenna to przedmiot prosty a przeznaczenie ma jedno – kroimy na niej by nie zniszczyć kuchennego blatu 🙂 Zauważyłam jednak, że oprócz funkcji praktycznej w ostatnim czasie deski kuchenne stały się także dekoracją. Stawiamy je w widocznym miejscu tak by przykuwały uwagę. 

Nie skrywamy desek w szafkach a eksponujemy na kuchennych blatach. Wybieramy te, które najbardziej pasują do wystroju naszej kuchni. Od klasycznych drewnianych po kamienne. Na szczęście odchodzimy od tych wykonanych z plastiku 🙂 Deski niewątpliwie stały się dekoracją! W naszej kuchni dominują drewniane deski – okrągłe, o nieregularnych kształtach a nawet z uszami gdy zbliża się Wielkanoc.


     Nie zapominajmy jednak, że w kuchni powinniśmy mieć deskę do krojenia 🙂 Potrawy przygotowuję zwykle na szklanej desce ale moja ulubiona deska użytkowa to ta z kamienia łupkowego. Teoretycznie przeznaczona do podawania serów (w zestawie były także noże). Przed podaniem potrawy możemy schłodzić deskę w lodówce dzięki czemu serwowane przekąski dłużej utrzymają oryginalny smak i aromat. Można ją myć w zmywarce, nadaje się do mikrofalówki a także lodówki. Dzięki czemu ma wiele zastosowań.

Znajdziecie ją w sklepie rossi.pl

     Wracając do tematu czyli desek kuchennych, które pełnią we wnętrzu funkcję dekoracyjną chcę pokazać Wam te, które zdobią naszą kuchnię.

   Długo szukałam okrągłej deski wykonanej ze zbitych desek. Chyba byłam bardzo grzeczna w tym roku bo Mikołaj w tym roku przyszedł wcześniej i podarował mi piękną okrągłą deskę kuchenną 🙂 Żartuję, sama ją zamówiłam. Zrobiłam sobie prezent Mikołajkowy bo zasłużyłam 😉

Deska jest wykonana z drzewa tekowego w dodatku pozyskiwanego z recyklingu! Uwielbiam ją. Deska jest holenderskiej marki HK Living, która w swojej ofercie ma mnóstwo pięknych przedmiotów do domu. W dodatku w pełni użytecznych. Ta deska pięknie wygląda na blacie ale można ją wykorzystać także na stole jako podkładka pod gorące naczynia. Materiał, z którego jest wykonana czyli drewno tekowe nie wchłania wody.

Znajdziecie ją w sklepie homehood.eu. Występuje w dwóch rozmiarach. Moja ma 32 cm.


     Zamawiając moją wymarzoną okrągłą deskę przy okazji trafiłam też na zestaw trzech cudnych desek.  Są wykonane także z drewna tekowego i mają fantastyczną teksturę. Detal w postaci skórzanego paska dodaje im uroku. Podaję na nich zimne zakąski lub sery ale służą mi także jako rekwizyt podczas sesji zdjęciowych. Znajdziecie je pod tym linkiem: zestaw desek z drewna tekowego

   Ogromny sentyment mam także do desek, które sama wycinam lub, które zrobi dla mnie Michał. Nasz mały warsztat wzbogacił się kila lat temu w wyrzynarkę włosową, która pozwala wycinać precyzyjne kształty. Jakiś czas temu wycięliśmy deski w kształcie kury, zająca, czy świnki 🙂 Od razu uprzedzę, że nie wycinamy na zamówienie. Teraz robimy to tylko na własny użytek i dla znajomych.

     Drewniane deski wykorzystuję nie tylko w kuchni ale także jako podkładkę pod gorący garnek podczas serwowania potraw albo po prostu pod kubek.

Lubię gdy wraz z nadchodzącymi świętami w kuchni pojawiają się akcenty z tym związane. Przed Wielkanocą wyjmuję deski z uszami przypominające zajączki. Mam też kilka mniejszych pod kubek. Są urocze 🙂 

W planach mam też wycięcie desek z rogami ale czy ja zdążę do Bożego Narodzenia? Ciągle czasu brak 🙂

Pozdrawiam Ania