Jak samodzilnie wykonać tipi? Dla mnie ten projekt był bardzo trudny. Dlaczego? Przeczytajcie…

Jako dziecko wraz z siostrami często budowałam twierdze z kocy, krzeseł i wszystkiego co nadawało się do zrobienia namiotu. To była świetna zabawa. Dziś zazdroszczę dzieciom, które mają tipi. Jejku jak ja bym chciała się pobawić w takim namiocie – oczywiście myślę o czasach gdy miałam lat kila lub kilkanaście 😀 Powiem Wam w tajemnicy, że i teraz lubię posiedzieć w tipi razem z Leonem 🙂 

Kiedy zabrałam się do projektu tipi myślałam, że pójdzie gładko. Szablon, wykrój, szycie i już gotowe. Uwierzcie, że to był jednej z cięższych projektów DIY, z którymi przyszło mi się zmierzyć. Dlaczego? 

Zaczęło się od projektu. Niby prosta sprawa, cztery trójkąty zszyte ze sobą. Ale jak to rozrysować by zużyć jak najmniej materiału? Jeśli narysuję trójkąty obok siebie to zostaną mi spore strzępki tkaniny, które ciężko będzie wykorzystać do innego projektu.

Pewnie część z Was pomyśli, że przecież to takie proste ale uwierzcie mi, że mimo, że uszyłam już kilka rzeczy to tipi nie chciało ze mną współpracować 😀 Może dlatego, że po raz pierwszy zabrałam się za coś tak dużego. Mam wrażenie, że mniejsze rzeczy szyje się łatwiej. 

Po publikacji zdjęcia tipi na IG zasypałyście mnie wiadomościami jak je uszyłam, czy mam szablon, czy będzie wpis na blogu? Dziewczyny szczerze? Chciałam pokazać tylko gotowy projekt, bez instrukcji 😀 Gdybyście zobaczyły te bazgroły, które udawały projekt to padłybyście ze śmiechu. 

Tak więc wyjątkowo nie będzie instrukcji krok po kroku. Wybaczcie. Szyłam to tipi na czuja, robiąć mnóstwo błędów. Cieszę się, że udało się je skończyć bo w połowie miałam ochotę zrezygnować. 


Przygotowałam grafiki na podstawie mojego roboczego rysunku 🙂 Może ułatwią Wam pracę albo chociąż pokażą ogólny zarys jak mniej więcej ma to wyglądać 🙂


Na pierwszej grafice widzicie jak ciąć materiał by zużyć go jak najmniej. Od razu zaznaczę, że ja szyłam z gładkiej tkaniny, która z obu stron jest identyczna. 
Nie sprawdzi się to w przypadku wzorzystego materiału!


Na drugim rysunku widzicie jak zszyć ze sobą poszczególne elementy. Linią przerywaną zaznaczyłam jak zrobić tunel na kije. Najpierw zszywacie dwa boki a później zszywacie tunel (ile centymetrów? to zależy od grubości kija).Jeśli uszyłyście same tipi dla swojego dziecka to podzielcie się wrażeniami. Czy dla Was też było to takie kłopotliwe? 😀


Pozdrawiam Ania