Coraz częściej odnawiamy stare meble. W myśl zasady zero waste zamiast wyrzucać przedmioty chcemy wykorzystać je na nowo. Jak się zabrać za renowację krzesła?


_________________________


    Dawno nie odnawiałam żadnego krzesła. Już się za tym stęskniłam 🙂 Tym razem wzięłam na warsztat stylowe krzesło z giętymi nóżkami, które kupiłam kilka lat temu na giełdzie staroci. Raz stało w sypialni, to znowu lądowało w piwnicy, by za jakiś czas znowu wrócić w stanie niezmienionym do mieszkania. Wraz z nadejściem ciepłych dni i przebywaniem na dworze z Leonem musiałam wymyślić sobie zajęcia, które mogę wykonywać na zewnątrz. Tak by móc jednocześnie mieć na oku syna 🙂

    Pomyślałam, że to dobry czas na szlifowanie, malowanie… czyli odnawianie starych mebli, które zalegają w piwnicy. Zaczęłam od krzesła, które ma stać przy toaletce. Plan był taki – naturalne drewno, tkanina Inari 22, czyli ta sama, którą obite jest łóżko w sypialni i wiklinowe wykończenie. Oczywiście finał tej metamorfozy okazał się inny 🙂

Od czego zacząć renowację krzesła?

    Pierwszym krokiem jest usunięcie wszystkiego czego nie chcemy więcej widzieć 🙂 Jeśli zaplanowałeś nową tapicerkę to musisz usunąć starą tkaninę i gwoździe tapicerskie. Koniecznie sprawdź w jakiej kondycji jest gąbka. Jeśli się kruszy, brzydko pachnie to wyrzuć ją i zastąp nową. Ja mam szczęście bo w tym krześle gąbka tapicerska jest w porządku. Wystarczy wymienić tkaninę. Zanim jednak zabierzemy się za tapicerowanie trzeba usunąć starą farbę.



USUWANIE FARBY

    Jeśli chcemy pomalować krzesło na kolor (farbą kryjącą, np. emalią akrylową) to musimy zmatowić drewno papierem ściernym o gramaturze 100-120 g przed nałożeniem pierwszej warstwy. Jednak jeśli chcemy pozostawić naturalne drewno to musimy użyć papieru o gramaturze np. 80 by usunąć cały lakier/farbę a dopiero gdy całość farby zostanie usunięta wygładzamy powierzchnię papierem np. 100-120 g.



MALOWANIE

    Przed przystąpieniem do malowania usuwamy pył powstały podczas szlifowania za pomocą wilgotnej ściereczki i czekamy aż krzesło wyschnie.

Następnie nakładamy pierwszą warstwę farby  i pozostawiamy krzesło do wyschnięcia. Przed pomalowaniem kolejnej warstwy znowu delikatnie przecieramy krzesło papierem ściernym, najlepiej o gramaturze 120. Po co? W ten sposób usuwamy wszystko co odstaje, pozbywamy się tego co mogło się przykleić do farby oraz zapewniamy lepszą przyczepność kolejnej warstwy



TAPICEROWANIE

    To najfajniejszy etap renowacji mebla, według mnie oczywiście 😉 Docinamy tkaninę do kształtu siedziska. Warto zachować starą tapicerkę i na jej wzór wyciąć nowy materiał. Mocujemy go za pomocą zszywacza tapicerskiego (tzw. taker) a zszywki maskujemy za pomocą taśmy dekoracyjnej. Do tej metamorfozy wybrałam tkaninę Inari 22, czyli tę samą co w przypadku łóżka. Taśma dekoracyjna jest z juty. 


EFEKT FINALNY

    Jak widzicie zmieniłam zdanie co do koloru krzesła. Biała farba nadała krzesłu elegancji a dla mnie jest to jednej z najpiękniejszych kolorów 🙂 Jasna tapicerka była dobrą decyzją. Teraz odnowione krzesło wygląda świetnie i pasuje do wystroju w sypialni.  Zobaczcie sami.


Pozdrawiam Anna