Gdzie znaleźć w domu miejsce na kącik do czytania? Co powinno się w nim znaleźć i czy jest on potrzebny? O tym i nie tylko napisałam w tym poście.


Dobra książka często potrafi nas wciągnąć na kilka godzin dlatego miejsce gdzie czytamy powinno być komfortowe i przyjemne. 

Co powinno znaleźć się w kąciku do czytania? 

Według mnie to przede wszystkim wygodny FOTEL lub sofa a także PODNÓŻEK. Niektórzy lubią podkurczyć nogi i zwinąć się w kłębek ale ja zdecydowanie wolę wyciągnąć nogi. Ważne by były one na wysokości fotela a nawet nieco wyżej. Poduszka pod plecy pozwoli nam uniknąć bólu kręgosłupa. Dobrze jest mieć także ciepły KOCYK pod ręką na wypadek gdyby zrobiło nam się chłodno. 

Niewielki STOLIK przyda się by odłożyć nieskończoną książkę lub postawić kubek gorącej kawy lub herbaty. Nasz okrągły stoliczek to łup z lokalnego targu. Kosztował 20 zł i po przemalowaniu na czarno prezentuje się świetnie. 

Odpowiednie ŚWIATŁO to także ważny element. Ja czytam głównie w ciągu dnia gdy Leon ma drzemkę dlatego wystarcza mi naturalne światło z dużego okna. Jeśli jednak wolisz wieczorne czytanie koniecznie zaopatrz się w lampkę, dzięki której nie będziesz męczył wzroku. 

Podobno w kąciku do czytania powinny się znaleźć także ROŚLINY, które sprzyjają koncentracji i odprężają wzrok. Na razie ten punkt jest u mnie na liście „do zrobienia”.

Mój kącik do czytania w salonie

Ja zaaranżowałam kącik do czytania w salonie. Znajdują się w nim elementy, o których wspomniałam wcześniej oraz regał drabinka, która już nie mieści wszystkich książek. Część jest schowana w kartonie na strychu. Myślę nad budową dużego regału bibliotecznego tylko zastanawiam się, w którym miejscu domu? Może powstanie dopiero gdy urządzimy poddasze. Czas realizacji bliżej nieznany 🙂 

Podobny kącik do czytania możemy wydzielić w sypialni lub holu jeśli jest wystarczająco duży. Miejsce do stworzenia kącika do czytania musi być przede wszystkim przyjemne dla Was. Ja od zawsze marzyłam o siedzisku w oknie ale niestety na razie nie mam takiej możliwości. Może kiedyś 🙂 

3 zasady przytulnego kącika do czytania:

1.Przyjemne miejsce
2. Wygodne siedzenie3. Wszystko co potrzebne w zasięgu ręki

Monteskiusz powiedział, że „książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera”. Pewnie dlatego sięgamy po różne gatunki. Każdy z nas jest inny i dobiera sobie takie towarzystwo jakie mu odpowiada. Podobnie jest z książkami. Ja lubię przeczytać kryminał a innym razem romans (nie taki od Agatha Christie). Na najwyższej półce czekają na mnie książki do przeczytania. 
Czy Wy też lubicie mieć zapas lektur? Ja uwielbiam to uczucie, że czeka na mnie coś nowego. Może właśnie to zachęca mnie do regularnego czytania. 

Niedawno przeczytałam książkę „Zanim zostaliśmy nieznajomymi” Carlino Renee i bardzo mi się podobała. Jeśli myślicie, że to typowy romans to jesteście w błędzie 🙂 Polecam Wam sięgnąć po tę książkę i przekonać się jaki los bywa przewrotny.

Jeśli poszukujecie aktualnie fotela to zobaczcie moje typy. Szkoda, że nie mam na razie miejsca na nowe meble bo ten fotel w kwiaty naprawdę mnie oczarował 🙂 

Pierwszy fotel to model JULIET (agata meble, 939 zł), środkowy to CUPIDO (brw, 1471 zł), a ten piękny kwiecisty to Strawinsky II ES (brw, 1424 zł).


Czy macie u siebie taki kącik do czytania? Czy potrzebujecie coś więcej niż wygodny fotel i dobrą książka? 

Pozdrawiam Ania