Podczas metamorfozy kuchni teściowej było sporo pracy. Pomalowałyśmy ściany, płytki i boazerię. Okleiłyśmy blaty kuchenne, zmieniłyśmy oświetlenie i wprowadziłyśmy nowe meble, akcesoria i dekoracje!

Metamorfoza kuchni mojej teściowej to jedna z największych metamorfoz w ostatnim czasie. Wraz z moją szwagierką zrobiłyśmy kawał dobrej roboty, nie wydając fortuny. Malowanie wszystkich powierzchni zajęło nam trzy dni. Czwarty dzień to dopracowywanie szczegółów (listwy przyblatowe, montaż uchwytów, dekorowanie). O kosztach powiem później, zacznę od początku…. Tak kuchnia wyglądała przed metamorfozą.

MALLOWANIE ŚCIAN

Moja szwagierka nazywa stary kolor „masełkowym” i całkowicie się z nią zgadzam. Kolor, którym pomalowano ściany był mdły jak masło 😉 By optycznie powiększyć małą kuchnię wybrałyśmy nieskazitelną biel od Dulux. Farbę EasyCare mam już sprawdzoną u siebie w salonie, dlatego była dla mnie oczywistym wyborem. Jest hydrofobowa co oznacza, że odpycha wodę i płynne zabrudzenia. Plamy można wytrzeć suchą ściereczką

Farba – Dulux EasyCare nieskazitelna biel

MALOWANIE PŁYTEK

O tym jak malować płytki, jak przygotować powierzchnię pisałam w poście >>> kuchnia teściowej – malowanie płytek<<<.

Jeśli zastanawiacie się czy malować płytki u siebie, to przestańcie i bierzcie się do pracy 🙂 Efekt jest fantastyczny. Powierzchnia po wyschnięciu przypomina satynowe płytki. O tym czy takie odświeżenie płytek jest trwałe wiem niewiele z własnego doświadczenia, gdyż pierwszy raz malowałam płytki. Jednak możecie przeczytać mnóstwo opinii osób, które wykonały taki zabieg we własnych domach w komentarzach pod postem na moim IG >>>malowanie płytek<<< .

MALOWANIE BOAZERII

Niestety tutaj nie mam dla Was dobrej wiadomości. Efekt metamorfozy boazerii nie jest taki jak zakładałyśmy, dlatego pozwólcie, że nie powiem jakiej farby użyłyśmy. W tym roku będę miała okazję malować inną boazerię więc przetestuję nową farbę i dam Wam znać czy jest godna polecenia 🙂

Ściana z desek w kuchni teściowej wygląda dobrze, jednak nie widać struktury drewna, a najgorsze było to, że musiałyśmy położyć aż cztery warstwy farby.

ODNOWIENIE BLATU

Założyłyśmy, że remont kuchni ma być niskobudżetowy, dlatego zamiast kupować nowy blat odnowiłyśmy stary za pomocą okleiny do mebli. Okleina jest samoprzylepna dzięki czemu montaż był bardzo prosty. Okleinę można kupić na metry, a cena tej ze wzorem marmuru to tylko 16 zł/m. Myślę, że o oklejaniu blatu opowiem w osobnym poście.

OKLEINA – dekoori.pl

OŚWIETLENIE

Bardzo starą i toporną lampę zmieniłam na stylową białą wiszącą lampę, która ma prostą formę i pięknie komponuje się z odświeżoną kuchnią.

Lampa LUDOR – dekoori.pl

DEKORACJA OKNA

Firanki i zazdroskę pożegnałyśmy z radością, a na ich miejscu pojawiła się żaluzja. Wybrałam białe lamele FAUX WOOD wykonane z PCV przypominającego drewno. Grubości lameli to 50 mm, taśma i sznurki są w kolorze białym. Żaluzję możecie zamówić u MOOSTRO z usługą montażu!

MEBLE

Zabudowa kuchenna pozostała bez większych zmian. Pomalowane zostały jedynie uchwyty meblowe. Użyłyśmy do tego matowe farby w sprayu (dowolna dostępna w marketach budowlanych).

Stary stół i krzesła wystawiłyśmy na olx, a w ich miejscu postawiłyśmy nowe meble. Stół z możliwością rozłożenia oraz cztery krzesła (IKEA).

stół – vangsta IKEA krzesła – nordviken IKEA

ZLEW I BATERIA

Gdy zdecydowałyśmy się na oklejenie blatu białą okleiną zdecydowałyśmy, że nie możemy zostawić starego zlewu i baterii. Wybrałyśmy biały okrągły zlew i czarną baterię. Teraz strefa wokół zlewu wygląda bajecznie!

Reling nad zlewem był od zawsze, wcześniej jednak miał kolor srebrny. Podobnie jak uchwyty został pomalowany matową farbą. Nowe haczyki i uchwyt na ręcznik papierowy są z IKEA

zlew – primagran.pl bateria – allegro

AKCESORIA KUCHENNE

Większość akcesoriów kuchennych zamówiłam na zasmakujradości.pl – deski do krojenia, łyżki, czajnik, cukiernicę i mlecznik, słoiki czy tacę.

ekspres – WMF kubki – zasmakujradosci.pl taca – zasmakujradosci.pl
czajnik – zasmakujradosci.pl łyżki – zasmakujradosci.pl
deski – zasmakujradosci.pl toster – WMF
zestaw noży – zasmakujradosci.pl młynki – zasmakujradosci.pl listwa magnetyczna – IKEA

MAŁE AGD

Aby nie zagracić blatów sprzętami AGD wybrałam czajnik, ekspres i toster z serii KITCHENMINIS marki WMF. Są kompaktowych rozmiarów, ale tak samo efektywne jak sprzęty o większych rozmiarach.

BUDŻET

Poniżej przedstawiam Wam wydatki jakie poniosłyśmy podczas tej metamorfozy. Ceny są zaokrąglone w górę.
Farby, pędzle, folie, taśmy – 460 zł
Okleina – 112 zł
Lampa – 230 zł
Zlew – 300 zł
Bateria – 100 zł
Żaluzja – 600 zł
Stół i krzesła – 1050 zł
Sprzęty AGD – 1150 zł
Akcesoria kuchenne – 600 zł
Reling i akcesoria – 150 zł
Dywanik – 60 zł
Tekstylia – 100 zł
Razem: 4900 zł