W ostatnim czasie w naszym domu pojawiło się kilka nowości. Jedną z nich jest stół jadalniany.

To kolejna z serii historia o tym, jak bardzo moja cierpliwość wystawiana jest na próbę. Oczywiście stwierdzam to z lekkim przymrużeniem oka. Po prawie roku od wprowadzenia się do naszego domu mamy w końcu duży stół w jadalni. Do tej pory korzystaliśmy z okrągłego stolika, który zabraliśmy z poprzedniego miejsca zamieszkania. Był on, po pierwsze, mocno zniszczony, a po drugie –za mały jak na to wnętrze i nasze potrzeby.

Pierwsza myśl, która przychodzi mi do głowy, gdy pomyślę o stole, to oczywiście spożywanie posiłków. Ale nie tylko! Przy stole spędzamy też czas z dziećmi, wspólnie rysując, odrabiając lekcje czy grając w planszówki. Dlatego przy wybieraniu tego mebla należy sugerować się liczbą osób, która będzie przy nim wspólnie zasiadała. Istotna jest również wielkość pomieszczenia.

Jaki wymiar stołu wybrać?

Dopasowanie stołu do jadalni i naszych potrzeb może sprawiać kłopot, dlatego warto kierować się kilkoma zasadami.

Po pierwsze minimalna przestrzeń przy stole dla jednej osoby powinna wynosić 50 x 40 cm. Pierwsza liczba odpowiada przeciętnej szerokości ramion człowieka, a druga oznacza wystarczającą głębokość (szerokość) stołu do postawienia talerza, ułożenia sztućców i szklanki.

Po drugie optymalna długość blatu powinna być dostosowana do liczby osób zasiadających przy stole. Poniższa tabela pomoże Ci wybrać stół o idealnej długości dla Twojej rodziny.

Warto wziąć pod uwagę, ile osób zasiada do stołu zarówno na co dzień, jak i podczas rodzinnych spotkań. Na przykład jeśli Twoja rodzina jest czteroosobowa, ale podczas świąt przyjmujesz gości i potrzebujesz dwunastu miejsc siedzących, powinieneś/powinnaś wybrać stół rozkładany lub z możliwością zamontowania dodatkowego blatu.

Mój wybór

Model, który wybrałam do mojej jadalni, to GADESKOV marki JYSK. Od kiedy tylko zaczęłam planować wystrój nowego domu, wiedziałam, że w jadalni stanie duży stół. Nie chciałam jednak, by był to kolos, który zabierze dużo miejsca, dlatego wybrałam produkt o wymiarach 90 x 200 cm. To mebel wystarczający do tego, by zasiadło przy nim 8 osób, a w nieco mniej komfortowych warunkach – nawet 12. Wyszłam jednak z założenia, że podczas rodzinnych spotkań nie trzeba przecież spędzać przy stole kilku godzin.

Dębowy stół, który zagościł w naszym domu jest solidny, ma piękny design i kolor. Przyciągającym uwagę elementem jest blat składający się z trzech części, przypominających długie deski. Ciekawym rozwiązaniem jest również poprzecza deska, która łączy grube i stabilne nogi.

Stół idealnie wpisuje się w popularne obecnie style modern farmhouse i loft. Odpowiedni dobór krzeseł sprawi, że będzie pasował do wielu wnętrz. A jakie ja planuję przy nim postawić?

Krzesła

Zainspiruj się!

Linki do produktów: 1 – miska/talerz/talerz, 2 – patera, 3 – sztućce, 4 – krzesło, 5 – stół, 6 – kubek, 7 – wazon, 8 – patera, 9 – świeczniki

Materiał powstał we współpracy z marką JYSK. Zawiera linki afiliacyjne.