Palenisko to świetny pomysł na całoroczną atrakcję w ogrodzie. Dzięki niemu zarówno latem, jak i zimą przyjemnie spędzimy czas na świeżym powietrzu.

Wspólne pieczenie kiełbasek z rodziną należy do bezcennych chwil. Dlatego warto stworzyć w ogrodzie miejsce, z którego będzie można korzystać przez cały rok.
Palenisko ogrodowe pozwala na rozpalenie ognia w bezpieczny sposób, ponieważ obudowa ogranicza jego rozpiętość. Możemy zbudować palenisko z cegły lub wybrać gotowy produkt. Następnie wystarczy postawić wokół niego fotele lub ławki i już – ciekawy kącik w ogrodzie gotowy.

Gdzie ustawić palenisko?

Zanim wyznaczymy miejsce, w którym postawimy palenisko, upewnijmy się, że w pobliżu nie znajdują się żadne łatwopalne przedmioty. Nie planujmy go pod drzewami i zachowajmy minimum 4 metry odstępu od sąsiedniej działki.

Dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie specjalnej strefy w ogrodzie, w której będziemy rozpalać ognisko. Teren warto wysypać kamieniem, by ogień nie rozprzestrzenił się, a wypadające rozgrzane drewno nie wypaliło trawy.

Przestrzeń dookoła paleniska

Wokół paleniska warto umieścić siedziska, które można przestawiać w zależności od tego, w którą stronę unosi się dym. Mnie podobają się również siedziska wykonane z cegły lub betonu, ale aktualne miejsce, gdzie stoi palenisko, docelowo przeznaczone jest na basen. Gdy przygotujemy więc plac pod palenisko, pomyślę o wymurowaniu ławki z cegły. 🙂

Dobrym pomysłem jest także bliska odległość do drewutni, z której szybko przyniesiemy drewno i wszystkie inne materiały potrzebne do rozpalenia ognia.

Czy palenisko ogrodowe jest legalne?

Zaskoczyła Was ta wątpliwość? Wbrew pozorom to pytanie, które otrzymałam wielokrotnie po opublikowaniu rolki na Instagramie z paleniskiem ogrodowym w roli głównej. Na szczęście prywatnego ogniska nie trzeba zgłaszać. Musimy jednak pamiętać, by używać drewna, nie przeszkadzać sąsiadom i nie przesadzać z emisją dymu. 🙂

Mój wybór

Kącik z paleniskiem i fotelami był moim marzeniem. Często oglądałam podobne miejsca na Pintereście i nabierałam pewności, że musi pojawić się ono w moim ogrodzie. W końcu ja, Michał i Leon lubimy robić ogniska, smażyć kiełbaski i po prostu patrzeć w ogień. 🙂 Dzięki współpracy z marką Costway mogłam spełnić swoje marzenie.

Sześciokątne palenisko ze stali jest bardzo stabilne i duże, dzięki czemu bez obaw możemy ułożyć w nim duże kawałki drewna.

Fotele ogrodowe z drewna akacjowego wyglądają świetnie. Wysokie i lekko odchylone do tyłu oparcie jest bardzo wygodne. Można je swobodnie przesunąć, gdy unoszący się dym zmieni kierunek.

Mogą Ci się spodobać

Wpis reklamowy, zawiera linki afiliacyjne.

Cieszę się, że porady, które publikuję na blogu i Instagramie pomogły Ci urządzić mieszkanie lub odnowić meble. W podziękowaniu możesz postawić mi wirtualną kawę: KUP KAWĘ