1. Planowanie


Grudzien jest bardzo pracowitym miesiącem zarówno w mojej pracy zawodowej jak i po godzinach. Majsterkowanie, prowadzenie bloga, studia, pisanie pracy magisterskiej. Ważne więc aby dobrze zaplanować czas. Przyda się do tego szczegółowy kalendarz na cały miesiąc.

2. Budżet

Co roku obiecuję sobie, że rozłożę kupowanie prezentów wcześniej. Np. w listopadzie tak by nie wydać całej grudniowej wypłaty. Jak zwykle nic z tego nie wychodzi i wszystkie prezenty kupuję w grudniu. Warto jednak przemyśleć jaką kwotę możemy przeznaczyć na poszczególne prezenty tak by przeżyć do końca miesiąca 😉

4. Zakupy

Nie zostawiajmy ich na 24 grudnia! Raz, na prawdę raz poszłam na zakupy w wigilię i nigdy tego nie chcę powtórzyć. Na zakupy spożywcze wybierzmy się tydzień prze świętami i kupmy to co jest nam niezbędne.

5.Dekoracja domu

To moja ulubiona część przygotowań do świąt. Około 6 grudnia robię przegląd dekoracji z poprzedniego roku, oceniam straty i decyduję czy należy zrobić nowe lub dokupić kilka drobiazgów.

6. Porządki

Lubię sprzątać i staram się robić to na bieżąco, nie doprowadzać żadnego z pomieszczeń do stanu jak po wybuchu wojny 😉 Jednak jeśli planujemy zrobić gruntowne przedświąteczne porządki, to podzielmy je na kilka etapów.

Etap I 

Sprzątanie w szafkach. Wyrzucenie niepotrzebnych rzeczy. Jeśli przez ostatni rok ani razu nie sięgnęłaś po daną rzecz – wyrzuć ją!

Etap II

Mycie okien. Strasznie tego nie lubię, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Jeśli mamy sporo okien to rozłóżmy mycie na kilka dni. Na przykład umyjmy jedno okno dziennie. Dzięki takiemu rozplanowaniu nie zmęczymy się myjąc dziesięć okien jednego dnia i nie zniechęci nas to do kolejnego podejścia.

Etap III

Sprzątanie łazienki nie powinno być specjalnym wydarzeniem, należy to robić systematycznie. Skoro sprzątamy dokładnie łazienkę raz w tygodniu to przed świętami jest to normalna kolej rzeczy.

Etap IV 

Na sam koniec zostawiamy kuchnię. Gdy wszystkie ciasta i pierniczki są już upieczone możemy porządnie wyszorować piekarnik i kuchenkę. Pamiętajmy aby dzień lub dwa przed wigilią przetrzeć zastawę stołową i sztućce.

7. Pakowanie prezentów

Pakowanie prezentów może być bardzo przyjemne. Obdarowana osoba z pewnością doceni starannie i oryginalnie zapakowany prezent. Jeśli nie mamy na to czasu lub zdolności, możemy zlecić to np. w kwiaciarni.

7. Gotowanie

Nie wypowiadam się. Jestem na poziomie -1 jeśli chodzi o gotowanie. Kolację przygotowuje moja mama więc nie mogę Wam dać żadnej rady 🙂 Z obserwacji wiem, że warto przygotować część potraw wcześniej a na dzień wigilii zostawić tylko to co należy podać prosto z patelni 😉

7. Choinka

Ubieranie drzewka bożonarodzeniowego może być świetną okazją aby pobyć z rodziną. Warto ustalić jeden dzień, w którym wszyscy domownicy wspólnie ubiorą choinkę. Ty będziesz miała pomoc a rodzina z pewnością doceni czas spędzony razem. 

Źródło pinterest.com


Pozdrawiam,

Anna