Fundament to najważniejszy element budowy. Od niego przecież wszystko się zaczyna i na nim opiera się cały dom. Choć od pojawienia się fundamentów naszego domu minęło już sporo czasu to nie mogę pominąć tego etapu w blogowym dzienniku budowy 🙂


WYKOP

    Zanim przejdziemy do wykonania fundamentów należy zdjąć wierzchnią warstwę gruntu i przygotować wykop. Wykop powinien być zgodny z wytycznymi zawartymi w projekcie domu – głębokość, szerokość. Najlepiej użyć do tego oczywiście koparki 😉


ŁAWY

    Czym jest ława fundamentowa? To poszerzenie ścian nośnych, wykonywane zwykle z betonu. Ławy pozwalają na rozłożenie obciążenia na większej powierzchni.

Ławy wykonaliśmy standardowo z betonu i zbrojenia. Zbrojenie pod budynek jednorodzinny składa się zwykle z czterech prętów o średnicy 12 mm ze stali żebrowanej i łączy drutem. Jednak jeśli mamy niekorzystny grunt wówczas można wykorzystać żelbetonowe płyty.

Należy pamiętać, że przed wylaniem betonu należy zrobić warstwę chudego betonu o grubości około 10 cm. Dopiero na tej warstwie układamy zbrojenie i wylewamy beton.





ŚCIANY FUNDAMENTOWE

    Ściany fundamentowe wykonano z bloczków betonowych. Nie przewidujemy podpiwniczania domu dlatego nie wykonujemy ocieplenia.

Jakie wymagania powinny spełniać fundamenty? Powinny być wytrzymałe, by nie dopuścić do osiadania budynku. Trwałe by jak najdłużej pozostać w stanie nienaruszonym. Szczelne – ważna jest odpowiednia izolacja fundamentów by woda z gruntu nie dostawała się do ścian domu. Trzeba także pamiętać o izolacyjności termicznej. Oznacza to, że przez fundamenty nie powinno uciekać ciepło z domu. Nie ukrywajmy, że ważnym aspektem są także koszty. 


CHUDZIAK (tzw. chudy beton)

    Chudziak, czyli tzw. chudy beton to beton podkładowo – wyrównawczy. Oprócz podstawowych rodzajów betonu, mamy również do czynienia z tzw. betonami specjalnymi. Jednym z betonów specjalnych jest „chudziak”. Jest to beton, który zawiera niewielką ilość cementu (nie więcej niż 180kg/m3).

Służy do wyrównywania podłoża gruntowego, do wykonywania podbudowy pod nawierzchnie betonowe oraz jako stabilizacja powierzchni, na którym ma zostać posadowiona konstrukcja.


Mamy już ściany w domu więc niebawem wrócę z nowym wpisem z kategorii DZIENNIK BUDOWY 🙂
Pozdrawiam Anna