Przed rozpoczęciem budowy chcemy ogrodzić naszą działkę ale jaki płot wybrać? Z jakiego materiału?


   Papierologia trwa. Dopiero dostaliśmy decyzję o warunkach zabudowy. Teraz czekamy na zgodę na budowę. Znudziło nas jednak to czekanie i chcemy zacząć od ogrodzenia naszej działki budowlanej. Dzięki temu poczujemy też, że ruszyliśmy z miejsca 😉 Przyjemniej będzie spędzić czas na ogrodzonej działce, będziemy mogli zaplanować ogród za domem. Posadzić kilka drzew na początek 🙂




      Zanim zdecydujemy się na konkretny płot warto zwrócić uwagę by był trwały, nie wymagający skomplikowanej czy czasochłonnej konserwacji ale także po porostu ładny. To oczywiście indywidualna sprawa każdego inwestora, uwarunkowana jego gustem. 




    Aspektem, który musimy wziąć pod uwagę to właśnie wspomniane wcześniej warunki zabudowy. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) może zawierać wytyczne co do kształtu, wysokości, rodzaju budulca płotu. W naszym przypadku wyklucza on postawienie płotu betonowego. Dla nas żaden kłopot bo taki płot odrzuciliśmy na starcie. 




Dlaczego nie wybraliśmy płotu betonowego?


    Po pierwsze ze względu na to, że takie płoty nam się nie podobają. Rozumiemy, że innym mogą się podobać i oczywiście to szanujemy 🙂 Po drugie pełny płot betonowy zamyka działkę, odcina od reszty terenu, przez co ogrodzony teren wydaje się mniejszy. Dodatkowo stawiając wysoki pełny płot zasłaniany sobie widok – ważne jeśli mieszkasz w ciekawej okolicy. 


Aspekt finansowy


   Bardzo często, o ile nie najczęściej ważny jest aspekt finansowy. To ile chcemy przeznaczyć na ogrodzenie działki determinuje nasz wybór. Warto jednak pamiętać, że płot stawia się na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. 


Przed rozpoczęciem budowy postanowiliśmy ogrodzić 3 strony działki, bez frontowej. Decyzja ta podyktowana jest tym, że podczas trwania budowy płot utrudniałby dostęp a ciężki sprzęt mógłby go uszkodzić. Poza tym, frontową część działki chcemy ogrodzić inaczej, tzn. ładniej 🙂


Długość ogrodzenia w naszym przypadku to 110 metrów. Niby nie dużo ale gdy zaczęliśmy wyliczać różne opcje to można było złapać się za głowę 😉 Nie ustaliliśmy granicy finansowej ale chcieliśmy zwrócić uwagę by cena była adekwatna do jakości.



Płot panelowy drewniany czy z siatki?


  Zauważyłam, że w ostatnim czasie szczególną popularnością cieszą się płoty, które zbudowane są z przęseł (drewnianych lub metalowych). Zupełnie nie dziwi mnie to biorąc pod uwagę łatwość montażu i różnorodność wzorów i materiałów.


Drewniane płoty panelowe 


mają wiele wzorów, kolorów i rozmiarów. Pełnią także funkcję dekoracyjną. Oprócz pełnych paneli mamy do wyboru także ażurowe, które świetnie sprawdzą się do wydzielenia stref w ogrodzie. Drewniane płoty panelowe są łatwo dostępne, możemy je kupić nawet w marketach budowlanych.


W rodzinnym domu działka jest ogrodzona właśnie panelami z drewna. Mieliśmy więc możliwość sprawdzenia ich plusów i minusów. Niewątpliwym atutem jest oczywiście wygląd. Wraz z Michałem uwielbiamy drewno więc i płot z tego materiału jest dla nas jedną z najatrakcyjniejszych opcji. Drugim plusem, w przypadku tej działki jest fakt, że płot odgradza nas od ludzi spacerujących po lesie. Wcześniej po prostu zaglądali nam do ogródka 😉 Minusem płotów drewnianych jest konieczność konserwacji. Jeśli chcesz cieszyć się z niego latami musisz nastawić się na malowanie co 2 lata. Przy 110 metrach byłoby co robić.





Ogrodzenie z siatki 


jest chyba najtańszą opcją ogrodzenia działki. Mam na myśli siatkę z rolki. Niestety taki płot nie należy do najatrakcyjniejszych. Mimo atrakcyjnej ceny nie zdecydowaliśmy się na niego. 


Panele z siatki 


czyli z cienkich prętów ocynkowanych i pomalowanych proszkowo to nasz wybór. Są droższe od zwykłej siatki ale mocniejsze i przede wszystkim ładniejsze 🙂 Wybierając panele ocynkowane, będziemy cieszyć się ogrodzeniem bez śladów rdzy przez długie lata. Zaletą panelowych ogrodzeń metalowych jest szybki montaż i  dostępneość w szerokiej gamie kolorystycznej. Panele montuje się do gotowych słupków. Dodatkowo można zdecydować się także na tzw. podmurówkę. Zapewnia ona ochronę przed podkopywaniem się zwierząt. 


W przyszłości chcemy posadzić wzdłuż płotu roślinność – krzewy, niskie drzewa, tak by go zamaskować. Niektórzy twierdzą, że najlepszy płot to taki, który nie rzuca się w oczy. Na tym nam właśnie zależy 🙂


O tym jaki dokładnie płot panelowy z siatki wybraliśmy, gdzie kupiliśmy i jakie są koszty opowiem Wam w osobnym wpisie.







A wy jaki płot postawiliście i czy nie żałujecie swojej decyzji?


Pozdrawiam Ania