Przygotuj dom na przybycie gości… ale tylko pięciu 😉 Żarcik, choć biorąc pod uwagę panującą sytuację mało śmieszny 😉 Czas na propozycję aranżacji świątecznego stołu.

    Uwielbiam oglądać aranżacje stołów na pintereście. Niestety zwykle towarzyszy temu myśl „nie zmieszczą się tam potrawy”. O ile dekoracje, które ciągną się przez całą długość stołu są bardzo efektowne, to niestety mało praktyczne. Umówmy się, w Polsce zwykle nie podaje się „talerzowo”. Potrawy są ustawiane na środku stołu na półmiskach i paterach, tak by każda z osób siedząca przy stole mogła je sięgnąć. Biorąc pod uwagę polskie tradycje nakrywania stołu (o ile można to tak nazwać :)) przygotowałam praktyczną aranżację wigilijnego stołu.    Do dekoracji wykorzystałam klasyczny biały obrus i bieżniki w kolorze oliwkowej zieleni (room99.pl). Do tego ceramiczny wazon i gałązki bawełny. Postawiłam na minimalistyczne dekoracje, by na stole pozostało jak najwięcej miejsca na serwowane potrawy. Kilka drewnianych choinek i świece wystarczyły by stół nabrał świątecznego wyglądu. Jeśli jednak podczas kolacji uznam, że przydałoby się więcej miejsca mogę zdjąć wazon. Od pewnego czasu wyznaję zasadę „nie spinania się” 🙂 Coś przeszkadza? Przestaw to! 🙂    Zastawa stołowa jest cała biała (tadar.pl). Uważam, że zakup takiego zestawu obiadowego, czy kawowego to inwestycja na lata. Neutralna zastawa będzie pasowała do różnych aranżacji stołu, zarówno do świątecznej jak i letniej w wiejskim klimacie. Jeśli chcemy podkreślić klimat świąt możemy użyć serwetek w charakterystyczne motywy z choinkami, śnieżkami czy bałwankami. 


    O stole słów klika. Na początku roku zmieniliśmy stół w kąciku jadalnianym. Pisząc kącik naprawdę mam na myśli kącik między kuchnią, a salonem. Miejsca jest tu niewiele, a i przejście być musi. Dlatego zmieniliśmy stół na mniejszy. Wybraliśmy drewniany kwadratowy stół (OKRUG, selsey.pl), który jest dużo praktyczniejszy od poprzedniego okrągłego stołu. Dlaczego? Po pierwsze, gdy jest złożony jest po mniejszy, jego wymiary to 80×80 cm. Dzięki takim niewielkim rozmiarom mamy swobodne przejście do kuchni. Na co dzień jest wystarczający dla naszej trzyosobowej rodziny. Ważny jest też fakt, że stół ten się rozkłada. Po rozłożeniu otrzymujemy powierzchnię o wymiarach 80×160 cm. Blat stołu jest wykonany z litego drewna dębowego, co czyni go niezwykle pięknym. Nogi są pokryte dębowym fornirem.