Jaką drukarkę wybrać – atramentową czy laserową? Na co zwrócić uwagę przed zakupem urządzenia wielofunkcyjnego. 


___________________

     Mniej więcej od roku szukałam nowego urządzenia wielofunkcyjnego do mojego domowego biura. Zależało mi aby urządzenie miało funkcję drukarki ale także skanera. Poprzednie urządzenie było stare i co chwilę się psuło… zwykle wtedy, gdy najbardziej go potrzebowałam 🙂 Znacie to prawda? Trzeba odesłać pilnie dokumenty a skaner nie działa 😀 Tusze kończyły się w zaskakująco szybkim czasie mimo, że nie drukowałam wielu dokumentów.

Wybór nowego sprzętu nie był wcale łatwy, gdyż techniczne parametry są dla mnie czarną magią. Coś jakbym czytała w języku, którego nie znam 😉 Spytałam więc moich Obserwatorów na Instagramie na co zwrócić uwagę podczas wyboru drukarki. Najczęściej pojawiały się odpowiedzi: na ceny tuszu, na wydajność, na szybkość wydruku oraz na cenę. To ostatnie kryterium było dla mnie ważne. Wygospodarowałam z domowego budżetu 400 zł na nowy sprzęt.Atramentowa czy laserowa. Jaką drukarkę wybrać?

Wybór pomiędzy drukarką laserową czy atramentową jest dość istotny. Każda z tych drukarek daje nam możliwość wydruku w kolorze. Atramentowe drukarki to te, które mają tusze w specjalnych pojemnikach i są przesuwane za pomocą specjalnych głowic. Laserowe natomiast mają toner, który nanosi cząsteczki na papier za pomocą wałka i specjalnych procesorów.

Zanim kupimy drukarkę musimy zadać sobie pytanie do czego będziemy ją wykorzystywać? Jeśli tylko tekst i grafiki to sprawdzi się drukarka laserowa. Gdy planujemy drukować zdjęcia lepiej wybrać drukarkę atramentową.

Jeśli zależy nam na szybkości wydruku to tutaj zdecydowanie wygrywa drukarka laserowa. Niemniej jednak drukarki atramentowe nowej generacji radzą sobie całkiem dobrze.  Mają one po prostu niższą wydajność jeśli chodzi o prędkość oraz obciążalność. 

Warto zwrócić uwagę na rozdzielczość druku, czyli wartość dpi. Minimalna rozdzielczość to 300 dpi. Im wyższa wartość dpi tym lepsza będzie jakość wydruku. Jest to istotne gdy mamy w planach wydruk zdjęć.

Ważnym punktem podczas wyboru urządzenia są koszty eksploatacyjne drukarki. Jeśli zdecydujemy się na bardzo tani sprzęt to zwykle zakup tuszu lub tonera wiąże się ze sporym wydatkiem. Bywa tak. że cena tuszu lub kartridża przekracza wartość drukarki! Oszczędzamy przy pierwszym zakupie ale niestety użytkowanie sprzętu generuje wysokie koszty. Zanim zdecydujemy się na zakup drukarki warto sprawdzić ceny tuszy lub ich zamienników. Pamiętajmy jednak, że niesprawdzone zamienniki mogą negatywnie wpływać na pracę urządzenia.


Mój wybór

     Zdecydowałam się na zakup drukarki atramentowej. Głownie dlatego, że oprócz dokumentów tekstowych drukuję także grafiki (plakaty, itp.), czasem zdjęcia. Drukarka atramentowa ma wysokie parametry wydruku. Mogę wybrać druk czarno-biały lub kolorowy. Dodatkowym atutem jest cicha praca i kompaktowość. Niewielkie rozmiary sprzętu są idealne do domowego biura. 

     CANON PIXMA TS5351 to urządzenie wielofunkcyjne 3 w 1. Wybór podyktowany był możliwościami urządzenia – druk standardowy, na naklejkach, magnesach, papierze typu „naprasowanka”. Kreatywne urządzenie do niezliczonych projektów DIY 🙂

     Funkcje tego urządzenia Canon to: Wi-Fi, drukowanie, kopiowanie, skanowanie, obsługa chmury. Rozdzielczość drukowania do 48002×1200 dpi! Dodatkowo możemy skorzystać z aplikacja Canon PRINT Inkjet/SELPHY, Easy-PhotoPrint Editor, Bluetooth, Aplikacja Message In Print, PIXMA Cloud Link, itd. Szczegółowe parametry sprzętu znajdziecie na stronie producenta: Canon Pixima.

     Nie najważniejszych ale istotnym warunkiem były wymiary drukarki. Moje domowe mini biuro jest naprawdę niewielkie dlatego zależało mi aby urządzenie wielofunkcyjne było kompaktowe i nie zajmowało dużo przestrzeni. Drukaka Canon ma wymiary  około 40 × 31 × 15 mm.

     Cena urządzenia CANON PIXMA TS5351 to około 400 zł. Cena może się różnić pomiędzy sklepami. Warto poszukać najatrakcyjniejszej oferty 🙂

     Ciekawostką są opcje kolorystyczne. Drukarkę możemy kupić w standardowych kolorach takich jak czarny czy biały ale także w kolorze różowym!

     Mam nadzieję, że możliwości jakie daje to urządzenie będę mogła wykorzystać do zrobienia kreatywnych projektów. Kilka z nich zaplanowałam na grudzień. Podzielę się nimi z Wami. Oczekujcie inspiracji na dekoracje świąteczne „zrób to sam” oraz na darmowe grafiki do pobrania 🙂 

Dziś poznaliście mój wybór a już niebawem pokażę Wam kolejne możliwości nowego sprzętu. Bądźcie cierpliwi. Będą darmowe plakaty do pobrania i nowe projekty DIY. Do tego wszystkiego świetna zabawa!

Pozdrawiam Ania